Facebook

Rozdzielnie mieszkaniowe firmy Elektro-Plast Nasielsk

Elektrosystemy 07 / 2017W projektowaniu budynków istotne są zarówno aktualne potrzeby inwestora i użytkownika, jak i uwzględnienie ewentualnych zmian i rozbudowy w przyszłości. Takim założeniom podporządkowana została konstrukcja rozdzielnic MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk. Obudowy opracowano tak, aby maksymalnie uprościć ich instalację i użytkowanie, a jednocześnie umożliwić szybkie przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej oraz systemów multimedialnych w budynku. Ofertę obudów Elektro-Plast Nasielsk dla obiektów mieszkalnych dopełniają rozdzielnice Economic Box. 

Nowoczesne budynki to skomplikowane, wielopoziomowe konstrukcje, gdzie każdy komponent i detal może wpływać na funkcjonowanie całości. Jednym z elementów mających wpływ na szereg procesów zachodzących w obiekcie są rozdzielnice: elektryczna oraz multimedialna. Dla niskoprądowych instalacji teletechnicznych i elektrycznych wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym firma Elektro-Plast Nasielsk oferuje rozdzielnice z serii MSF o rozbudowanych możliwościach funkcjonalnych.

Obudowy MSF opracowano tak, aby maksymalnie uprościć ich instalację i użytkowanie, a jednocześnie umożliwić szybkie przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej oraz systemów multimedialnych w budynkuObudowy MSF opracowano tak, aby maksymalnie uprościć ich instalację i użytkowanie, a jednocześnie umożliwić szybkie przeprowadzenie modernizacji instalacji elektrycznej oraz systemów multimedialnych w budynku

Rozwiązanie dla inwestycji deweloperskich

Rozdzielnice MSF zostały już wielokrotnie wykorzystane przy projektowaniu i realizacji nowych, dużych inwestycji mieszkaniowych. Jednym z powodów, dla którego deweloperzy sięgają po ten produkt, jest jego elastyczność. Obudowy MSF odpowiadają na wymagania dzisiejszych standardów ale także, co ważne, przewidują przyszłe oczekiwania inwestorów i instalatorów. W konstrukcji serii MSF położono nacisk na możliwość przyszłej modyfikacji oraz rozbudowy – modernizacja instalacji oraz zmiany wprowadzane w architekturę wnętrza rozdzielnicy nie będą wymagały wymiany urządzenia ani oznaczały konieczności przeprowadzenia większego remontu. Jednym z decydujących o tym elementów jest duża ilość wolnego miejsca na aparaty, które mogą być zamontowane na dalszym etapie inwestycji lub już podczas eksploatacji budynku. Jednocześnie rozdzielnice mają małe rozmiary i niewielką głębokość.
Trwałość
Kolejnym czynnikiem, który decyduje o przydatności rozdzielnicy w projektowaniu i realizacji instalacji multimedialnych i elektrycznych, jest jej niezawodność. Rozdzielnice MSF charakteryzują się wytrzymałością na uderzenia na poziomie IK05 oraz stopniem ochrony IP30, są więc zabezpieczone przed czynnikami, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie systemów.

Rozdzielnica MSFRozdzielnica MSF

Budowa
Na niezakłóconą pracę instalacji pozwala również przejrzysty rysunek wnętrza szafy oraz zaawansowane rozwiązania montażowe. Projektanci bazowali tu na sprawdzonej konstrukcji bardzo płaskich rozdzielnic podtynkowych, które dają duże możliwości aranżacji urządzenia we wnętrzu obiektu. Drzwi rozdzielnicy MSF wystają jedynie 5 mm ponad linię ściany, dzięki czemu produkt należy do najbardziej płaskich na rynku. Mimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów, MSF pozwala na montaż wielu komponentów. W obudowie wygospodarowana została dodatkowa przestrzeń, przy jednoczesnym wypełnieniu wymagań wszelkich norm, w tym związanych z bezpieczeństwem. Dzięki swojej konstrukcji urządzenie może bez problemu pełnić dwie role: umożliwiać rozdział energii elektrycznej oraz zapewniać optymalną transmisję danych.

Elastyczność montażu

Wdrożone usprawnienia pozwoliły na maksymalne ułatwienie montażu rozdzielnicy do ściany. Do instalacji w ścianach pustych wystarczają kotwy tworzywowe, natomiast w ścianach murowanych – metalowe uchwyty. Na kołnierzu rozdzielnicy oraz na wysuwanych przepustach znajdują się wycięcia trasujące służące do obrysowania otworu montażowego, w obudowę wbudowano także rurkowy wskaźnik poziomu. Rozwiązania te zapewniają precyzję montażu oraz dokładne wypoziomowanie skrzynki. Obudowa została także wyposażona w metalowe łączniki pozwalające na montaż kilku szaf obok siebie, np. multimedialnej i elektrycznej, z zachowaniem określonej przez przepisy odległości.
Rozdzielnice MSF umożliwiają rozdział energii elektrycznej do poszczególnych segmentów budynku, a przy tym mogą stać się kompleksowym centrum sterowania domowymi multimediami. We wnętrzu urządzenia można zamontować wszystkie niezbędne aparaty. Obudowy są przy tym przyjazne dla montera, współpracują z nim i pozwalają na szybkie i bezbłędne przeprowadzenie prac. Na przyspieszenie prac wpływa przede wszystkim system szybkiego mocowania, w który wyposażono każdą z szyn TH. Aby wymontować zespół szyn z rozdzielnicy, wystarczy tylko jeden obrót wkrętaka. Istnieje także możliwość elastycznego uzbrojenia i okablowania urządzenia poprzez połączenie szyn TH za pomocą pionowych poprzeczek w specjalne szelki. Pod szynami TH pozostawiono wolny obszar roboczy o wysokości 10 mm, dzięki czemu operowanie w trudnodostępnych miejscach jest znacznie łatwiejsze.
Konstrukcja rozdzielnic uwzględnia także łatwiejszą organizację przewodów we wnętrzu. Są one przytrzymywane za pomocą opasek samozaciskowych, które ułatwiają zabudowanie w podstawie rozdzielnicy wręb w kształcie litery T. Z kolei przepust kablowy jest montowany na zatrzaski i przytrzymywany śrubami – monter musi jedynie zwolnić zatrzaski i wysunąć przepust z prowadnic, a po zabudowaniu aparatów i poprowadzeniu przewodów ponownie wysunąć przepust i unieruchomić go śrubami.

Uzupełnieniem oferty obudów Elektro-Plast Nasielsk dla obiektów mieszkalnych są rozdzielnice Economic BoxUzupełnieniem oferty obudów Elektro-Plast Nasielsk dla obiektów mieszkalnych są rozdzielnice Economic Box

Montaż komponentów komunikacyjnych

Montaż komponentów komunikacyjnych odbywa się na wygodnej płycie ażurowej oraz szynie nośnej. Szynę nośną można połączyć ponad zaciskami z przewodem do wyrównania potencjałów – pozwoli to na spełnienie wymogów normy DIN EN 5013:4-2005 dla neutralnych, przewodowych instalacji komunikacyjnych w obiektach mieszkaniowych. Projektanci rozdzielnicy MSF, wychodząc naprzeciw wymaganiom norm, umożliwili również instalację 12-portowego patch panelu, mocowanego na płycie montażowej za pomocą wkrętów. Uzupełnienie panelu o etykiety opisowe umożliwia zachowanie przejrzystości i porządku wewnątrz rozdzielnicy, a jednocześnie ułatwia konfigurację i montaż gniazd sieci światłowodowej, komputerowej, telefonicznej, telewizji kablowej, systemu audio oraz alarmów. Patch panel krosowy pozwala na wygodny montaż poszczególnych komponentów, w tym standardowych gniazd multimedialnych Keystone, takich jak: typu F żeńskie (TV), RCA, światłowodowe SC, APC, LC duplex, USB, HDMI, RGB i BNC. Instalacja jest uproszczona dzięki zaciskom N oraz PE zlokalizowanym w listwach mocowanych na zatrzaski do podstawy rozdzielnicy.

Wzornictwo

Rozdzielnice MSF są dedykowane dla inwestycji deweloperskich, przede wszystkim w obszarze budownictwa wielorodzinnego. Projektanci Elektro-Plast Nasielsk położyli w związku z tym bardzo duży nacisk na maksymalną ergonomię użytkowania, bezpieczeństwo instalatora czy serwisanta oraz lokatorów, jak również estetykę wykończenia. Obudowy oferują elegancki, ale jednocześnie dyskretny design. Płaskie drzwi oraz rama wystają poza linię ściany jedynie na 5 mm. Elementy te są wykonane ze stali ocynkowanej i lakierowane proszkowo, dzięki czemu przez lata zachowują niezmieniony wygląd. Skrzynka zamykana jest klamką o specjalnej konstrukcji, zabezpieczającej przed przypadkowym otwarciem przez osoby nieuprawnione czy dzieci. Klamkę można dodatkowo doposażyć w kluczyk, który wraz z systemem plombowania zapewnia pełną ochronę mieszkańców. Rozdzielnica MSF bardzo dobrze wpisuje się w architekturę nowoczesnego budynku i współczesny charakter wnętrz.

Rozdzielnice Economic Box w wersji multimedialnej z drzwiami transparentnymiRozdzielnice Economic Box w wersji multimedialnej z drzwiami transparentnymi

Rozdzielnice Economic Box

Uzupełnieniem oferty Elektro-Plast Nasielsk dla obiektów mieszkalnych są rozdzielnice Economic Box. Są to obudowy w stopniu ochrony IP40 ze skrzynką i drzwiami z tworzywa (PC). Produkt powstał z połączenia dwóch serii – Economic i Control Box – w jedną gamę rozdzielnic natynkowo-podtynkowych. Obudowy są przystosowane do standardu deweloperskiego zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym przyłączy teletechnicznych. Rozdzielnice Economic Box cieszą się dużą popularnością ze względu na spójność wizualną obudowy elektrycznej i multimedialnej. Najważniejsze cechy serii:
• dostępne rozdzielnice w wersji elektrycznej i w wersji multimedialnej (zgodne z rozporządzeniem (Dz.U. z 2012 r.), spójny design z wersjami elektrycznymi),
wykonanie zgodne z normą PN-EN 62208,
• prąd znamionowy do 63 A,
• wersje od jednego do trzech rzędów,
• 6 / 8 / 12 / 24 / 36 modułów w rzędzie,
• rozdzielnice w wersji podtynkowej i natynkowej,
• nowoczesne wzornictwo,
• drzwi transparentne lub w kolorze obudowy,
• stopień ochrony IP40,
• odporność na uderzenie IK05,
• II klasa ochrony,
• warunki pracy od -20 do +70oC,
• kolor obudowy biały RAL 9016,
• zaciski śrubowe N/PE w standardzie,
• szyna stalowa TS35 w standardzie,
• opcja zamka na klucz,
• możliwość plombowania,
• osłabienia umożliwiające precyzyjne docięcie otworów na przewody,
• nowa konstrukcja dna rozdzielnicy,
• produkt inwestycyjny z referencjami.

Opracowano na podstawie materiałów
firmy Elektro-Plast Nasielsk

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas