Facebook

Nowe magazyny energii w Niemczech

Niemiecki operator energetyczny Wemag działający w graniczącym z Polską landzie Maklemburgia-Pomorze Przednie rozbudował infrastrukturę służącą do magazynowania nadwyżek energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Ostatnio uruchomiono też największy magazyn energii w landzie Saksonia.

Wemag zrealizował drugi etap projektu przewidującego instalację przemysłowych magazynów energii, których zadaniem jest regulacja pracy sieci elektroenergetycznej i gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

W zrealizowanym w roku 2014 pierwszym etapie inwestycji powstały magazyny energii o mocy 5 MW i pojemności 5 MWh. Teraz, po ukończonej rozbudowie, parametry magazynu to 10 MW / 15 MWh.

W drugim etapie dodano 53,4 tys. baterii litowo-jonowych, 18 inwerterów, 9 transformatorów oraz rozbudowano sieć średniego napięcia. Inwestycja kosztowała 5 mln euro. Uczestnicząca w instalacji magazynów energii firma Younicos twierdzi, że jest to na razie największa tego typu, łącząca dwa rodzaje baterii instalacja w Europie.

Magazyn energii o jeszcze większej pojemności, wynoszącej 16 MWh, uruchomiono w ostatnich dniach w Saksonii. Inwestycję w Chemnitz, której koszt miał wynieść 10 mln euro, zrealizowała przejęta przez koncern innogy spółka Belectric. Ten magazyn energii będzie wykorzystywany m.in. do świadczenia usługi rezerwy pierwotnej.

W razie potrzeby gromadzona energia może zostać oddana momentalnie. Konwencjonalne elektrownie często wymagają kilku minut na wznowienie lub wstrzymanie produkcji. Nasze magazyny energii mogą dostarczyć pełną moc w ciągu zaledwie kilku sekund – zapewnia Belectric.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas