Facebook

Wiatraki o mocy 8 MW staną u wybrzeży Niemiec

Firma MHI Vestas otrzymała zamówienie na dostarczenie elektrowni wiatrowych o mocy jednostkowej 8 MW, które staną na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec. To największe jak do tej pory, komercyjnie wykorzystane wiatraki. Wejdą one w skład morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, o mocy całkowitej 252 MW.

Wiatraki staną na Morzu Północnym w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów. Projekt Deutsche Bucht uzyskał już finalną decyzję inwestycyjną oraz finansowanie, a koszt całej inwestycji szacuje się na 1,3 mld euro.

Turbiny V164-8.0 MW zastosowano po raz pierwszy komercyjnie na uruchomionej w tym roku morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim. W tym projekcie wykorzystano 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW.

MHI Vestas jest także na etapie wdrażania jeszcze większej turbiny o mocy 9,5 MW, która powstanie na bazie platformy V164 i która ma trafić do sprzedaży w roku 2020. Ostatnio, na początku sierpnia, turbina testowana od końca ubiegłego roku w Østerild w Danii spaliła się i obecnie prowadzone jest dochodzenie mające wykazać przyczyny pożaru. MHI Vestas zaznacza, że nie była podłączona do sieci.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas