Facebook

Oprawy architektoniczne w ofercie firmy Kanlux

OkladkaES_11_2012_BOświetlenie architektoniczne to pojęcie, które szeroko opisuje grupy opraw stwarzających możliwości nie tylko poprawnej emisji światła, ale również wydobycia z przestrzeni charakteru i klimatu. Jednocześnie najbardziej istotnym czynnikiem i podmiotem rozważań jest człowiek będący użytkownikiem oświetlanej przestrzeni. Ideałem byłoby połączenie możliwości wyeksponowania detali architektonicznych pomieszczeń z funkcjonalnością i odpowiednim natężeniem światła. W ofercie firmy Kanlux znajduje się szereg opraw, które pozwalają realizować oświetlenie pomieszczeń zgodnie z wymogami norm i komfortem widzenia użytkowników.

W ostatnich latach bardzo ważnym wydarzeniem w zakresie techniki świetlnej była zmiana zasilania źródeł świetlówkowych z układów wyposażonych w stateczniki magnetyczne (VVG), na zasilanie poprzez stateczniki elektroniczne (EVG). Wykorzystanie stateczników elektronicznych w oprawach świetlówkowych przynosi wiele zalet:
• użytkownik nie odczuwa migotania światła, co sprawia, że jego wzrok nie męczy się zbyt szybko,
• spada liczba błędów popełnianych podczas pracy,
• start świetlówki następuje bez migotania charakterystycznego dla zapłonu ze starterem,
• praca statecznika EVG jest bezgłośna (w przeciwieństwie do słabej jakości starych stateczników VVG),
• w miejscach, gdzie zainstalowane są maszyny z częściami wirującymi konieczne jest używanie stateczników elektronicznych ze względu na efekt stroboskopowy – czyli pozorny bezruch lub nieprawidłowe wrażenie prędkości części wirujących maszyny oświetlanych lampami wyładowczymi; efekt stroboskopowy stwarza wysokie ryzyko wypadków,
• żywotność świetlówki we współpracy ze statecznikiem EVG może wzrosnąć nawet o 50%,
• zużyta świetlówka jest automatycznie odłączana, co zapobiega jej miganiu.

Oprawy Gotero DLP

Oprawy Gotero DLP

Oprawy Perfo DLP

Oprawy Perfo DLP

Przykładem opraw wykorzystujących stateczniki elektroniczne są downlighty do świetlówek z trzonkiem G24q o mocach 2 x 18 W i 2 x 26 W. W ofercie firmy Kanlux można znaleźć kilka wersji opraw, wykorzystywanych w różnego typu pomieszczeniach, gdzie realizują pożądane zadania oświetleniowe, jak np.:

Oprawy Gotero DLP
Gotero DLP 2 x 18 W i 2 x 26 W to oprawy otwarte dostępne w dwóch średnicach: 195 mm i 240 mm. Wyposażone w odbłyśnik fasetonowy, błyszczący, z polerowanego aluminium, zapewniają wysoką sprawność odbicia światła, co przekłada się na wysokie poziomy natężenia oświetlenia w pomieszczeniach. Bardzo dobrze nadają się do zastosowania jako podstawowe oświetlenie pomieszczeń.

Oprawy Perfo DLP
Perfo DLP 2 x 18 W i 2 x 26 W to oprawy z szybą wpuszczaną w odbłyśnik, dającą szczelność IP44. Dostępne w dwóch średnicach: 195 mm i 240 mm. Dzięki zastosowaniu szyby, rozsył światła jest bardzo równomierny, a uzyskany stopień szczelności IP44, pozwala na zastosowanie opraw zarówno w pomieszczeniach do pracy, w ciągach komunikacyjnych, jak i w pomieszczeniach przejściowo wilgotnych (np. w łazienkach).

Oprawa Torno DLP-226-W

Oprawa Torno DLP-226-W

Oprawy Torno DLP
Torno DLP 2 x 26 W to oprawa z ramką w kształcie kwadratu o boku 225 mm. Tu również zastosowano szybę zapewniającą szczelność IP44. W tym wypadku szyba została zlicowana z ramką zewnętrzną i częściowo zmatowiona, co daje równomierny rozsył światła, zapobiega zjawisku olśnienia i podnosi komfort widzenia przy pracy. Może być wykorzystywana w wielu miejscach, podobnie jak oprawa Perfo DLP.

Oprawa Mileno DLP-226-W

Oprawa Mileno DLP-226-W

Oprawy Mileno DLP, Tempro DLP
Mileno DLP i Tempro DLP to dwa modele opraw o mocach 2 x 26 W i średnicy 230 mm, wyposażone w szyby ozdobne. Mileno DLP odznacza się szybą umieszczoną na uchwytach dystansowych, zmatowioną na zewnętrznej części. Światło częściowo odbite od zmatowionej tafli szkła oświetla pierścień oprawy oraz sufit wokół niej. Tempro DLP ma szybę zainstalowaną na tej samej płaszczyźnie, co wyposażony w ozdobne szczeliny pierścień. Szczeliny i punktowe zmatowienia na szybie sprawiają, że oprawy mają charakterystyczny, oryginalny wygląd.

Oprawa Dago LED MCOB DLP-10

Oprawa Dago LED MCOB DLP-10

Oprawa Peny LED MCOB DLP-18

Oprawa Peny LED MCOB DLP-18

Oprawy ze źródłami LED

Dago LED MCOB, Peny LED MCOB
Równolegle ze stosowaniem stateczników elektronicznych, w oprawach typu downlight pojawiają się nowoczesne rozwiązania, oparte na podzespołach LED. Warto tu wymienić dwie tego typu oprawy z oferty firmy Kanlux: Dago LED MCOB i Peny LED MCOB. Obydwie wykorzystują jako źródła światła diody LED zamontowane do specjalnie przygotowanych podłoży umożliwiających umieszczanie wielu pojedynczych chipów LED na bardzo małej powierzchni.
Oprawy Dago LED MCOB o mocy 10 W, zasilane standardowym zasilaczem 350 mA (np. Rico), emitują białe neutralne światło o temperaturze barwowej około 4200 K. Wąski kąt świecenia wynoszący 30O umożliwia punktowe doświetlenie wybranych miejsc. Oprawy Peny LED MCOB dostarczane są z dedykowanym zasilaczem i pobierając niecałe 18 W, emitują strumień świetlny zbliżony do 1000 lm. Ich przewagą nad standardowym downlightem jest oczywiście oszczędność energii oraz stosunkowo wąski kąt świecenia wynoszący 40O, umożliwiający wykorzystanie w wysokich pomieszczeniach lub intensywne doświetlenie wybranej powierzchni. Emitowana barwa światła jest neutralnie biała, około 4200 K. Obie oprawy mają szyby zapobiegające przedostawaniu się zanieczyszczeń do komory odbłyśnika. Trwałość źródeł światła, przy zachowaniu określonego spadku strumienia, jest szacowana na około 30 000 godzin pracy.
Oprawy tego typu są szczególnie polecane do miejsc, gdzie brak światła wiąże się np. z przerwaniem produkcji czy zagrożeniem dla osób poruszających się (ciągi komunikacyjne, oświetlenie nocne w szpitalach i domach opieki). Ze względów ekonomicznych zalecane są również do obiektów pracujących w godzinach nocnych lub bez dostępu światła dziennego (stacje paliw, restauracje czy centra handlowe).

Oprawa Rounda LED SMD 17W-NW

Oprawa Rounda LED SMD 17W-NW

Oprawy Rounda LED SMD
Kolejnymi produktami w ofercie Kanlux, spełniającymi te same funkcje co popularne downlighty, są oprawy Rounda LED SMD dostępne w mocach 11 W i 17 W, dostarczane w komplecie z dedykowanymi zasilaczami. Emitowany strumień świetlny wynosi odpowiednio 480 lm i 850 lm. Światło ma przyjemną neutralnie białą barwę o temperaturze około 4200 K. Kąt rozsyłu światła wynosi około 110O.
Oprawy Rounda LED SMD mogą być montowane w miejscach, gdzie odległość stropu podwieszanego do rzeczywistego wynosi niespełna 3 cm. Tak niskie oprawy uzyskano dzięki zastosowaniu wysokowydajnych diod LED świecących bezpośrednio do specjalnie profilowanego, objętego japońskim patentem tworzywa. Dzięki tej unikalnej technologii światło, pomimo bocznej emisji diod, w 90% jest kierowane w półprzestrzeń dolną. Aluminiowa obudowa oprawy stanowi doskonały radiator odprowadzający ciepło z zamontowanych diod. Energooszczędne oprawy bardzo dobrze nadają się do oświetlenia pomieszczeń socjalnych, technicznych, ciągów komunikacyjnych, zwłaszcza w obiektach czynnych przez większą cześć doby. Przy większych instalacjach na etapie projektu elektrycznego można doprowadzić bezpośrednie zasilanie z sieci niskoprądowej i dołączyć oprawy Rounda LED SMD do systemów oświetlenia nocnego lub ewakuacyjnego w budynku.

Oprawa Bravo LED360 z pilotem

Oprawa Bravo LED360 z pilotem

Oprawy Placa LED SMD
Tam, gdzie wymagany jest dodatkowo podwyższony stopień szczelności IP, firma Kanlux oferuje oprawy Placa LED SMD o mocach 12 W i 20 W, dostarczane w komplecie z dedykowanymi zasilaczami. Strumień świetlny wynosi odpowiednio 665 lm i 900 lm. Oprawy są montowane na powierzchniach ścian lub sufitów, a dołączany zasilacz należy zainstalować w ich pobliżu. Stopień szczelności IP65 umożliwia instalację zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Zaletą szczelności tych opraw jest zachowanie czystości wnętrza, podczas gdy oprawy o mniejszej szczelności wymagają regularnego czyszczenia. Jak w przypadku wszystkich konstrukcji opraw ze źródłami LED, szczególnie polecane są do zastosowania w miejscach, gdzie oświetlenie używane jest przez większą część doby, np. w oświetleniu przydomowym, gdzie mogą być zainstalowane na gankach i tarasach. Ze względu na IP65 oprawy mogą pracować w pomieszczeniach zapylonych, wilgotnych lub miejscach, gdzie konserwacja i czyszczenie opraw, a także wymiana uszkodzonego źródła są utrudnione.
Wykorzystanie opraw Placa LED SMD w zakładach przemysłowych, ciągach komunikacyjnych z oświetleniem nocnym, na stacjach paliw, w centrach handlowych, placówkach opieki medycznej, posterunkach policji oraz innych obiektach czynnych całą dobę może z pewnością przyczynić się do obniżenia rachunków za zużycie energii.

Oprawa Bravo LED744

Oprawa Bravo LED744

Oprawy Bravo LED
Bravo LED360 i Bravo LED744, to oprawy, których obudowa wykonana jest ze stopu aluminium. Ani obudowa, ani źródła światła nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Rozpraszanie światła w tych oprawach przypomina rozwiązanie wykorzystywane w telewizorach LCD LED z podświetlaniem krawędziowym. Dzięki wykorzystaniu 360 lub 744 równo rozłożonych diod LED (w zależności od modelu) oraz zastosowaniu specjalnie profilowanego, objętego japońskim patentem tworzywa, firma Kanlux uzyskała panele LED o wymiarach 595 x 595 mm i bardzo równomiernym rozsyle światła. Dodatkową zaletą opraw Bravo LED jest ich mała wysokość. Maksymalna grubość panelu wynosi 27 mm (w miejscu, gdzie umieszono układ zasilania ze sterownikiem). Na pozostałej części oprawy grubość nie przekracza 13 mm (dla porównania oprawa rastrowa 4 x 18 W ma wysokość około 80 mm). Dzięki wymiarom 595 x 595 mm Bravo LED mogą być instalowane bezpośrednio na stropie podwieszanym o module 600 x 600 mm. Jednocześnie te same oprawy mogą być zamocowane bezpośrednio do sufitu lub zwieszone na linkach, co przy tradycyjnej konstrukcji opraw świetlówkowych wymagało wykonania różnych typów obudowy.
Panele Bravo LED są zasilane z sieci prądu przemiennego i pracują przy napięciu od 100 do 240 V 50/60 Hz. Zapewnia to stabilną pracę nawet w przypadku drastycznych spadków napięcia. W komplecie z oprawą Bravo LED360 sprzedawany jest pilot, za pomocą którego można załączyć i wyłączyć panel oraz ustawić intensywność świecenia w zakresie 40% – 100% regulując płynnie lub skokowo co 10%.
Można połączyć ze sobą do 10 paneli za pomocą kabla UTP LAN. Należy pamiętać, że maksymalna odległość pomiędzy połączonymi panelami nie może przekraczać 2 m. Dzięki takiemu połączeniu, za pomocą jednego pilota można sterować strumieniem świetlnym całej grupy 10 opraw. Zapewnia to energooszczędne wykorzystanie oświetlenia i dostosowanie natężenia światła do indywidualnych wymagań. Oprawy są praktycznie bezobsługowe, gdyż trwałość źródeł światła przekracza 50 000 godzin.

Przykładowa aranżacja z użyciem opraw firmy Kanlux

Przykładowa aranżacja z użyciem opraw firmy Kanlux

Podsumowanie

Wszystkie oprawy firmy Kanlux spełniają Normy i Dyrektywy Unii Europejskiej w tym RoHS, dotyczącą ograniczenia użycia niebezpiecznych substancji. Parametry techniczne i jakościowe są na bieżąco kontrolowane w laboratorium badawczym przedsiębiorstwa. Wymienione w artykule oprawy posiadają przygotowane pliki z danymi fotometrycznymi, które można pobrać ze strony http://www.kanlux.pl/pl/download/fotometryka oraz wykorzystać przy doborze i obliczaniu oświetlenia w programach Dialux i Relux.

Jarosław Rudaś
Autor jest pracownikiem firmy Kanlux

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas