Facebook

Największe centrum danych na świecie będzie zasilane z OZE

Rekordowy pod względem powierzchni i zasilania ośrodek przetwarzania danych zostanie wybudowany w norweskim Ballangen na kole podbiegunowym. Planowane centrum danych ma być w pełni zasilane energią odnawialną.

Budowę centrum danych o powierzchni 600 tys. m2 i potencjale energetycznym 1000 MW zleciła norwesko-amerykańska firma Kolos, określająca swój obiekt jako „fortecę danych”. Wybór lokalizacji motywuje doskonałymi warunkami klimatycznymi i dostępnością odnawialnych źródeł energii, które mają w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na energię planowanego data center. Atrakcyjność terenów koła podbiegunowego dostrzegają także inne firmy zajmujące się gromadzeniem i przetwarzaniem danych, m.in. Facebook, którego kampus mieści się w szwedzkim mieście Lulea.

Autorzy projektu przewidują, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przełoży się nawet na 60% oszczędności względem zasilania obiektu wyłącznie energią elektryczną z sieci energetycznej, co ma pozwolić na optymalizację cen usług świadczonych w centrum danych.

Do czasu budowy ośrodka w Ballangen rekordzistą pozostaje kampus o powierzchni 585 tys. m2. zlokalizowany w chińskim Langfang, jednak jeszcze większe centrum danych projektuje firma Switch. „Cytadela”, jak nazywa swoją inwestycję korporacja z Las Vegas, ma powstać w Nevadzie na powierzchni blisko 669 tys. m2. Jej przewidywana moc będzie jednak mniejsza niż norweskiej „fortecy danych” i nie przekroczy 650 MW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas