Facebook

Platinum – nowa seria przycisków i przełączników Lovato Electric

OkladkaES_09_2012_BLovato Electric poszerza swoją ofertę aparatury sterującej i sygnalizacyjnej o przyciski i przełączniki serii Platinum. Aparaty charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, szybką i łatwą instalacją oraz dużymi możliwościami modyfikacji konfiguracji.

Do produkcji przycisków i przełączników Platinum zastosowano materiały o odpowiednio dobranej charakterystyce mechanicznej i odporności chemicznej. Dzięki temu elementy mogą być stosowane w środowisku każdego typu, nawet w obecności niektórych kwasów, węglowodorów, alkoholi, zasad i organicznych związków chloru. Cała grupa produktów charakteryzuje się szerokim zakresem temperatur stosowania: od -25 do 70oC. Ergonomiczna i dopracowana konstrukcja pozwala umieszczać urządzenia w różnorodnych typach aplikacji, również wymagających wyrafinowanej estetyki. Pod względem wykonania, funkcjonalności i parametrów przyciski i przełączniki serii Platinum stanowią kompletną i wszechstronną ofertę dedykowaną dla automatyki przemysłowej.

Nowa seria przycisków i przełączników Platinum firmy Lovato Electric

Nowa seria przycisków i przełączników Platinum firmy Lovato Electric

Stopień ochrony

Przyciski i przełączniki serii Platinum mogą być używane w ekstremalnych warunkach, jak w przypadku aplikacji gdzie panel musi być czyszczony wodą pod wysokim ciśnieniem lub gdzie wymagana jest wysoka czystość maszyn. Wszystkie głowice przycisków i przełączników spełniają wymogi wysokiego stopnia ochrony: IP66 (typ 4X wg UL), IP67 według normy IEC 60529 i IP69K według normy DIN 40050. Stopień ochrony IP66 zapewnia szczelność pod silnym strumieniem wody padającym pod różnym kątem; IP67 gwarantuje ochronę przed zalaniem i przy zanurzeniu w wodzie przez trzydzieści minut na głębokość do jednego metra. Wymogi stopnia ochrony IP69K określają, iż głowica urządzenia musi zachować szczelność pod silnym strumieniem wody o wysokim ciśnieniu (100 barów / 80oC) pod czterema różnymi kątami: 0o, 30o, 60o i 90o, w każdej z tych pozycji co najmniej przez trzydzieści sekund.

Sposób montażu przycisku Platinum

Sposób montażu przycisku Platinum

Ułatwienia instalacyjne

Kolejną ważną cechą przycisków i przełączników serii Platinum jest szybka i ułatwiona instalacja. Wszystkie głowice urządzeń mogą być wstępnie zamocowane w otworze montażowym dzięki specjalnej funkcji uszczelki (zasysanie) i następnie trwale zamocowane przy użyciu gwintowanej nakrętki.
Właściwy montaż umożliwia bolec antyrotacyjny, dostępny w każdym wykonaniu produktu, który zapobiega obracaniu się głowicy w przystosowanym do tego otworze montażowym. W przypadku, gdy otwór montażowy nie posiada wycięcia, bolec antyrotacyjny chowa się podczas montażu w korpusie przycisku / przełącznika zapewniając wymagany stopień ochrony.
Nowa seria oferuje niewielką głębokość wewnętrzną – tylko 43 mm od płyty montażowej do końca pierwszej linii zestyków pomocniczych – co jest jednym z najlepszych parametrów na rynku i pozwala na zmniejszenie odległości montażowych dla dwóch urządzeń do 30 x 40 mm. Adapter montażowy, zestyki pomocnicze i źródła światła montuje się na zatrzaski, bez użycia narzędzi.

Wymiary montażowe przycisków Platinum

Wymiary montażowe przycisków Platinum

Charakterystyka mechaniczna i elektryczna

Cały zakres oferty spełnia wymogi normy EN 60947-5-1. Dzięki starannie przemyślanej budowie seria oferuje wysoką trwałość mechaniczną: pięć milionów cykli dla przycisków z samoczynnym powrotem, które są najbardziej rozpowszechnione na rynku, milion cykli dla przełączników, przycisków dwuklawiszowych i trzyklawiszowych oraz trzysta tysięcy dla przycisków grzybkowych.
Zestyki pomocnicze mają niewielkie wymiary mechaniczne i wysoką przewodność elektryczną (5 V – 1 mA), co umożliwia wykorzystanie ich w każdego typu aplikacji.
Zastosowane źródła światła LED, również o niewielkich wymiarach mechanicznych, zapewniają dobrą wizualizację przycisków i przełączników dzięki wysokiej intensywności świecenia; elementy świetlne posiadają również wysoką trwałość elektryczną i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, ograniczające piki napięciowe i prądowe, gdy zostały zamontowane równolegle do obciążeń indukcyjnych. Dodatkowo elementy świetlne są zabezpieczone na wypadek występowania wibracji, posiadają ograniczone zjawisko migotania i ochronę przed żarzeniem w przypadku obecności prądów indukowanych w przewodach.

Seria charakteryzuje się dużymi możliwościami konfiguracji i modyfikacji

Seria charakteryzuje się dużymi możliwościami konfiguracji i modyfikacji

Modyfikacja i konfiguracja

Firma Lovato Electric zaprojektowała serię Platinum m.in. aby zaspokoić różne wymagania modyfikacji i konfiguracji. Nowa seria oferuje: możliwość wymiany pokrywki i dyfuzora (dowolny typ i kolor) w zależności od funkcji i typu aplikacji, umożliwia montaż do dziewięciu zestyków pomocniczych (NO lub NC) oraz konfigurację zadziałania zestyków centralnych dla przełączników. Pośród nowych przycisków warto zwrócić uwagę na:
• przyciski do kasowania mechanicznego, które umożliwiają regulację trzpienia od przodu przycisku (zakres 1 – 4 mm) i jednoczesne zamontowanie zestyków pomocniczych,
• przyciski grzybkowe do zatrzymania awaryjnego, zgodne z normą ISO 13850, która wymaga wymuszonego zadziałania i które typowo wykonane są w wersji z odblokowaniem przez obrót, pociągnięcie lub kluczem,
• przyciski dwuklawiszowe i trzyklawiszowe, zaprojektowane by zapewnić minimalne odległości montażowe (30 x 55 mm) i wysoki stopień ochrony IP69K.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Lovato Electric

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas