Facebook

Elektrociepłownia Stalowa Wola dokończy blok 450 MW

Jak podał Tauron w komunikacie prasowym, umowa EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management), podpisana przez Elektrociepłownię Stalowa Wola (ECSW) w celu zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW przewiduje prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami.

Blok gazowo-parowy, który osiągnie moc około 450 MWe, zgodnie z aktualnym harmonogramem zostanie przekazany do eksploatacji na koniec 2019 roku.

Zakładany całkowity budżet inwestycji w blok gazowo-parowy nie uległ zmianie i wynosi około 1500 mln zł (w tym rezerwa na ryzyka prawne i montażowe oraz rezerwowe źródło ciepła nie ujęte w pierwotnym zakresie projektu).

W skład wybranego konsorcjum wchodzą Zakłady Pomiarowo – Badawcze Energetyki Energopomiar (Lider Konsorcjum), Biuro Studiów Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice”(Członek Konsorcjum).

Planowaną rolą EPCM jest prowadzenie prac projektowych, inżynieryjnych, doradczych oraz zarządzanie i nadzór nad całością prac wymaganych dla zakończenia budowy bloku. Głównymi etapami po wyborze EPCM będzie kontraktacja wykonawców i realizacja prac w ramach poszczególnych pakietów technologicznych oraz całościowy rozruch instalacji i przekazanie bloku do eksploatacji.

Po odstąpieniu od realizacji Kontraktu z Generalnym Wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Zgodnie z przyjętą formułą, rozpoczęto budowę nowego rurociągu wody chłodzącej realizowanego metodą mikrotunelingu.

ECSW na bieżąco prowadzi prace konserwacyjne w celu utrzymania we właściwym stanie dostarczonych i zabudowanych do tej pory urządzeń. Dodatkowo rozszerzono zakres projektu o budowę rezerwowego źródła ciepła, które zapewni ciepło podczas postojów bloku gazowo-parowego. Prace związane z przygotowaniem tej inwestycji są w toku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas