Facebook

Systemy obudów Schroff do zastosowań elektronicznych

OkladkaES_08_2012_BObudowy dostępne w ofercie firmy Schroff można podzielić na dwie główne grupy, tj. obudowy wolnostojące oraz kasety w systemie 19-calowym – przeznaczone przede wszystkim do montażu w szafach i stojakach 19-calowych (choć istnieje możliwość przejścia do stanu obudów wolnostojących). Artykuł prezentuje wybrane rozwiązania. Dystrybutorem produktów jest firma Eltron.

Pomimo ograniczenia, jakie zdawałoby się narzuca standard 19-calowy, to właśnie kasety są najbardziej rozbudowaną, jeśli chodzi o dostępne typy oraz elementy montażowe grupą produktów Schroff.

Seria kaset europacPRO

System kaset europacPRO (rys. 1), dzięki swej modularności, pozwala na stworzenie przez użytkownika obudów w standardzie 19-calowym optymalnie dopasowanych do potrzeb aplikacji. Możliwy jest dobór wysokości (3 / 4 / 5 / 6 / 9U), szerokości (42 / 63 / 84HP) i głębokości, która może wynosić od 175 do 475 mm (dostępna jest również głębokość 970 mm zarezerwowana wyłącznie dla kaset o wysokości 6U). Na podstawową konstrukcję kasety składają cztery poziome szyny montażowe zawarte pomiędzy dwiema ściankami bocznymi, które są dostępne z lub bez uchwytów do montażu w systemie 19-calowym. Wszystkie elementy wykonane są z aluminium. Dodatkowo komponenty kaset posiadają odpowiednie tłoczone profile, dzięki którym montaż oraz ustawianie względem siebie poszczególnych części są dużo prostsze. Na szynach montażowych można mocować prowadnice kart o różnej długości oraz różnej wytrzymałości mechanicznej (wyboru typu dokonuje użytkownik). Dzięki czytelnemu oznakowaniu szyn montażowych (podziałka w skali 1HP) jest to bardzo proste. Doprowadzenie sygnałów do tak zainstalowanych kart można zrealizować poprzez magistralę systemową lub też poprzez użycie złączy zgodnych ze standardem IEC 60603-2. Do kaset tej serii dostępna jest szeroka paleta akcesoriów, w tym m.in. pokrywy, panele czołowe i tylne, moduły wtykane, uchwyty, akcesoria montażowe itd. Kasety dostępne są również w wersji EMC.

Rys. 1. Kaseta 19-calowa serii europacPRO

Rys. 1. Kaseta 19-calowa serii europacPRO

Seria kaset inpac

Uboższa, jeśli chodzi o możliwości montażowe, jest seria 19-calowych kaset inpac. Składają się na nią odlewane ramy czołowe (przód i tył), połączone ze sobą ścianami bocznymi. Wprost do ramy nośnej przykręcone są pokrywy – górna i dolna. Dzięki temu konstrukcja charakteryzuje się wysoką stabilnością mechaniczną. W kasetach serii inpac istnieje możliwość montażu kart o wysokości 2 / 3 / 4 / 6U i głębokości w przedziale od 245,5 do 434,5 mm. Należy jednak pamiętać, iż przestrzeń użytkowa, jeżeli chodzi o szerokość, wynosi tylko 75HP. W gamie podstawowych akcesoriów znajdują się panele czołowe, szyny montażowe oraz prowadnice kart. Kasety dostępne są również w wersji EMC.

Rys. 2. Obudowa 19-calowa serii multipacPRO

Rys. 2. Obudowa 19-calowa serii multipacPRO

Obudowy 19-calowe multipacPRO

Osobną grupę stanowią obudowy 19-calowe serii multipacPRO (rys. 2), przeznaczone dla modułów montowanych w poziomie oraz komponentów o niestandardowych wymiarach. Na obudowę składa się rama nośna (skręcone razem ściany boczne oraz panele czołowy i tylny) oraz pokrywy w trzech rodzajach: pełne, perforowane lub tzw. płyty do rozbudowy wewnętrznej. Obudowy multipacPRO dostępne są w dwóch wersjach – aluminiowe (1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6U) oraz ze stopu Al-Zn (1U lub 2U). Głębokość obudów wynosi od 220 do 460 mm. Możliwy jest montaż komponentów pochodzących z kaset serii europackPRO, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do bardzo szerokiej bazy elementów. Obudowy multipacPRO można montować w szafach 19-calowych z użyciem prowadnic teleskopowych.

Obudowy wolnostojące ratiopackPRO/-air

Grupę obudów wolnostojących otwiera seria ratiopackPRO/-air. Pomimo swego przeznaczenia produkty z tej grupy również wykonane są w systemie 19-calowym. Obudowy charakteryzują się identycznym (symetrycznym) panelem czołowym i tylnym. Dostępne są modele o wysokości 3 / 4 / 6U oraz głębokości od 255 do 495 mm. W serii dostępne są standardowe obudowy ratiopacPRO oraz wersje ratiopacPRO-air, które posiadają zintegrowany system wentylacyjny. Składa się on z dwóch paneli wentylacyjnych o wysokości 1 / 2U każdy, znajdujących się od czoła w górnej i dolnej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze z zewnątrz jest zasysane od przodu i dołu, natomiast ogrzane odprowadzane do góry i tyłu kasety. By poprawić cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy, można stosować panel wentylacyjny z tyłu, który dodatkowo będzie tłoczył ogrzane powietrze na zewnątrz kasety. Dodatkowym walorem obudowy jest to, iż można w niej instalować wszystkie elementy montażowe kaset serii europackPRO, co zwiększa jej możliwości aplikacyjne. Obudowy ratiopackPRO/-air są również dostępne są w wersji EMC.

Rys. 3. Obudowa wolnostojąca serii comptec

Rys. 3. Obudowa wolnostojąca serii comptec

Obudowy wolnostojące propacPRO

Innym przykładem obudów wolnostojących są obudowy serii propacPRO, które można podzielić na trzy grupy: typu desktop, przenośne i wieża. Charakteryzują się one wysokością 2 / 3 / 4 / 6U i szerokością do 84HP (426,4 mm). Posiadają wentylowane panele tylne. Stopień ochrony dla tych konstrukcji wynosi IP20. Dzięki bogatemu asortymentowi elementów bazowych możliwe jest tworzenie systemów dla całkowicie indywidualnych zastosowań. W serii dostępne są również wersje EMC (poprzez zastosowanie specjalnych uszczelek ekranujących). Z uwagi na swoja prostotę a jednocześnie duże możliwości montażowe, obudowy propacPRO przeznaczone są do różnorodnych aplikacji, dowolnie określanych przez użytkownika.

Obudowy wolnostojące compacPRO

Obudowy wolnostojące serii compacPRO charakteryzują się identycznym (symetrycznym) panelem czołowym i tylnym. Są wykonywane w wysokościach 2 / 3 / 4U przy maksymalnej szerokością do 84HP (426,4 mm). Stopień ochrony dla tej serii również wynosi IP20. Niemal wszystkie potrzebne elementy do budowy własnych systemów przez użytkownika (szyny montażowe, prowadnice, listwy gwintowane itd.) są takie same jak dla serii propac. Jedynie m.in. panele czołowe/tylne (w tym przeszklony przedni) i uchwyty są specjalnie zaprojektowane dla grupy compac. Seria jest polecana do stosowania w aplikacjach przenośnych.

Obudowy comptec

Ostatnia z opisywanych serii to obudowy comptec (rys. 3). Oferowane są w różnych wysokościach wykonania, tj. 1 / 3 / 4 / 7 / 9 / 12U, i głębokości w przedziale od 300 do 600 mm. Są przeznaczone jako podstawy montażowe dla 19-calowych kaset, dzięki czemu te złożone systemy mogą stać się również systemami przenośnymi.
Oferta Schroff jest prezentowana na stronie internetowej polskiego dystrybutora (www. eltron. pl). Istnieje również możliwość zamówienia bezpłatnych katalogów za pomocą poczty elektronicznej. Wybrane produkty będą prezentowane na targach Energetab 2012 w Bielsku-Białej.

Maciej Kowalski
Autor jest pracownikiem
firmy Eltron

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas