Facebook

Nowe narzędzia firmy Erko

OkladkaES_07_2012_BFirma Erko rozszerzyła swoją ofertę asortymentową o nową linię narzędzi mechanicznych i hydraulicznych do zaciskania końcówek i złączek kablowych oraz urządzenia do obróbki szyn prądowych i montażowych. Nowe rozwiązania opracowano biorąc pod uwagę poprawę komfortu i zwiększenie efektywności pracy.

Najnowsza grupa narzędzi hydraulicznych Erko została zaprojektowana na bazie głowicy zatrzaskowej. Wykorzystanie zatrzasku do zamykania głowicy ułatwia założenie matrycy i zaciśnięcie końcówki na przewodzie. Unifikacja matryc Erko z narzędziami znajdującymi się na rynku umożliwiła zastosowanie ich do występujących na rynku głowic o podobnej zabudowie matryc. Możliwe jest również zastosowanie głowic Erko do matryc innych producentów.

Rys. 1. Głowica hydrauliczna GZ300

Rys. 1. Głowica hydrauliczna GZ300

Rys. 2. Praska ręczna hydrauliczna HRZ300

Rys. 2. Praska ręczna hydrauliczna HRZ300

Nowe narzędzia hydrauliczne

Nowościami wśród narzędzi hydraulicznych do zaprasowywania końcówek są: GZ300, HRZ300, PRZ300 i EPZ300.
Głowica hydrauliczna GZ300 (rys. 1), przeznaczona do intensywnych prac, współpracuje z pompą nożną H700 i linią agregatów hydraulicznych firmy Erko: AH500 i AH550 (oraz starszymi wersjami o oznaczeniach AH300, AH400). Na bazie głowicy zaprojektowana została również praska ręczna hydrauliczna HRZ300 (rys. 2), dedykowana do mniej intensywnych prac instalatorskich oraz miejsc o utrudnionym dostępie do zasilania elektrycznego. Uzupełnieniem nowej gamy narzędzi jest praska mechaniczna PRZ240 (rys. 3).

Rys. 3. Praska mechaniczna PRZ240

Rys. 3. Praska mechaniczna PRZ240

Rys. 4. Elektropraska akumulatorowa EPZ300

Rys. 4. Elektropraska akumulatorowa EPZ300

Elektropraska akumulatorowa EPZ300
Elektropraska akumulatorowa EPZ300 (rys. 4), należąca do linii Erko Equipment, jest urządzeniem przenośnym o zasilaniu akumulatorowym. Jej najważniejsze cechy to: szybko ładujące się akumulatory litowo-jonowe umożliwiające wykonanie 250 cykli zaprasowania na jednym ładowaniu, wytrzymała konstrukcja, wbudowana pamięć i płyta instalacyjna z oprogramowaniem pozwalającym na odczytanie informacji o poprawności zaprasowania i ilości wykonanych cykli.
Elektropraska wyposażona jest w automatyczny wyłącznik kończący cykl pracy po wykonaniu zaprasowania, zastosowany został również sygnalizator rozładowanej baterii oraz wymaganego okresowego przeglądu.

Matryce
Narzędzia tworzące nową linię współpracują z matrycami:
• ZS do zaciskania końcówek i złączek rurowych miedzianych na żyłach kabli i przewodów o przekrojach od 6 do 300 mm2 oraz końcówek i złączek rurowych aluminiowych o przekrojach od 16-240 mm2,
• ZE do zaciskania końcówek oczkowych izolowanych o przekrojach od 25-120 mm2,
• ZA do końcówek oczkowych nieizolowanych o przekroju od 25-120 mm2,
• ZT do końcówek tulejkowych o przekroju od 25-185 mm2,
• ZF służące do przeformowywania na okrągło sektorowych żył aluminiowych o przekroju 16-240 mm2.

Rys. 5. Ręczna praska mechaniczna PR33

Rys. 5. Ręczna praska mechaniczna PR33

Praski ręczne

Praska mechaniczna PR33
W ofercie Erko znalazła się uniwersalna ręczna praska mechaniczna PR33 (rys. 5). Wyróżniającą cechą narzędzia są łatwo wymienne matryce zaciskowe. Producent oferuje do praski gamę matryc najczęściej wykorzystywanych przy pracach monterskich i instalatorskich. Wytypowano matryce do końcówek oczkowych izolowanych i nieizolowanych, tulejkowych i konektorowych. Zakres zaprasowywanych końcówek i złączek mieści się w przedziale od 0,5 do 6 mm2 a końcówek tulejkowych od 0,5 do 35 mm2. Wymienne matryce zaciskowe mocowane są w prasce za pomocą sprężyny zatrzaskowej. Rozwiązanie to nie wymaga stosowania żadnych przyrządów do wymiany matryc, co w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność narzędzia. Montaż produktu jest wykonywany z wykorzystaniem automatycznej linii. Umożliwia to uzyskanie powtarzalności parametrów, wpływających bezpośrednio na trwałość i bezawaryjność pracy praski. Zastosowanie dwukomponentowych, antypoślizgowych rękojeści zapewnia wygodną, pewną pracę oraz ergonomiczny pewny uchwyt. Przy projektowaniu narzędzia wzięto pod uwagę indywidualne potrzeby klienta, proponując dowolną kompletację matryc zaciskowych.

Rys. 6. Jednogniazdowa praska mechaniczna T10

Rys. 6. Jednogniazdowa praska mechaniczna T10

Praska mechaniczna T10
Do linii prasek ręcznych należy również jednogniazdowa praska mechaniczna T10 (rys. 6) przeznaczona do zaprasowania w formie kwadratu końcówek tulejkowych z izolacją na żyłach kabli miedzianych wielodrutowych o przekrojach od 0,5 do 10 mm2.

Obróbka szyn prądowych

Giętarka osiowa HSk5010
Erko rozbudowało również ofertę asortymentową w zakresie narzędzi i urządzeń do obróbki szyn prądowych. Nowością jest giętarka osiowa HSk5010 (rys. 7). Urządzenie hydrauliczne przeznaczone jest do osiowego (w „śmigło”) skręcania szyn prądowych w zakresie 0-90o. Skręcaniu poddawane mogą być szyny Al i Cu o szerokościach 20-50 mm i grubości 3-10 mm. Giętarka HSk5010 została standardowo wyposażona w nastawialny wskaźnik kąta skręcenia. Podłączenie czujnika giętarki z układem sterowania agregatu zapewnia utrzymanie powtarzalności zadanego kąta skręcenia szyny. Intuicyjne elementy regulacji umożliwiają w prosty sposób dostosowanie narzędzia do wymiarów obrabianego elementu.

Rys. 7. Giętarka osiowa HSk5010

Rys. 7. Giętarka osiowa HSk5010

Urządzenie współpracuje z linią agregatów hydraulicznych firmy Erko: AH500 i AH550 (oraz starszymi wersjami o oznaczeniach AH300, AH400).

Rys. 8. Przecinarka GLR6

Rys. 8. Przecinarka GLR6

Przecinarka GLR6
Wśród nowości znalazła się także przecinarka do szyn montażowych GLR6 (rys. 8). Urządzenie jest przeznaczone do cięcia bez deformacji i gratu szyn montażowych. Producent poleca również opcję dodatkową – moduł otworujący. Umożliwia on wycinanie podłużnych i poprzecznych otworów eliptycznych (6,4 x 12,4 mm) pod śruby M6 w szynach TS35. Zaletą urządzenia jest zwarta konstrukcja oraz zoptymalizowany pod kątem ergonomii pracy ręczny napęd przecinarki. Demontowalna dźwignia ułatwia transport i przechowywanie.

Magdalena Kowalewska
Autorka jest pracownikiem
firmy Erko

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas