Facebook

Kolejna farma wiatrowa IKEI

Ikea przejmuje znajdujący się w Portugalii park wiatrowy o mocy 50 MW. Ta inwestycja wpisuje się w program szwedzkiej grupy, która zakłada, że do 2020 roku będzie wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile wynosi jej całkowite zapotrzebowanie.

Znajdująca się w pobliżu Aguiar da Beira w Portugalii farma wiatrowa składa się z 25 elektrowni wiatrowych o mocy jednostkowej 2 MW, które w skali roku mają dostarczać przeciętnie 156 GWh energii elektrycznej. Ikea posiada już w Portugalii instalacje fotowoltaiczne składające się z około 11 tys. paneli PV.

To kolejna farma wiatrowa w Europie, którą będzie zarządzać Ikea. Kilka miesięcy temu deweloper OX2 zakończył budowę innej farmy wiatrowej, która obecnie należy do Ikei. Chodzi o farmę wiatrową o mocy 42,4 MW, która powstała w Finlandii.

Ikea inwestuje w odnawialne źródła energii od wielu lat. Pierwsza inwestycja w instalację fotowoltaiczną miała miejsce w Älmhult w Szwecji już w 1997 roku. Obecnie Ikea posiada już zainstalowanych na całym świecie 730 tys. modułów fotowoltaicznych, które produkują energię na potrzeby jej infrastruktury.

Ikea zaspokaja swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z farm wiatrowych również w Polsce. W tym celu kupiła w ostatnich latach sześć działających w naszym kraju parków wiatrowych, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas