Facebook

Energa Oświetlenie wdraża system „Smart przejście”

Spółka Energa Oświetlenie, specjalizująca się w nowatorskich rozwiązaniach oświetlenia ulic, instaluje na Pomorzu specjalne lampy LED-owe oraz wdraża innowacyjny system „Smart przejście”, które zwiększają widoczność przechodniów.

Doświetlenie przejść dla pieszych za pomocą specjalnych lamp, które poprawiają widoczność przechodniów zainstalowano ostatnio w nadmorskim Pucku. Nowe oświetlenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa, szczególnie na przejściach, gdzie na wypadki narażone są dzieci oraz osoby starsze.

W Pucku Energa Oświetlenie wykonała doświetlenie na sześciu przejściach dla pieszych za pomocą specjalnych lamp, które poprawiają widoczność przechodniów. Zainstalowane oświetlenie pozwala kierowcom właściwie ocenić sytuację na przejściu, a piesi mają lepszą widoczność, aby dostrzec zbliżające się samochody. Oświetlenie zostało zrealizowane za pomocą specjalistycznych opraw Led-owych, ogniskujących biały strumień światła bezpośrednio na przejściu wraz z chodnikiem. Specyfika oprawy polega na sposobie ogniskowania światła. Oprawa kierunkowa jest tak skonstruowana, aby lampa oświetlała pieszych z boku a nie z góry. Dzięki temu piesi są widoczni w postaci jasnych sylwetek na ciemnym tle jezdni. Takie rozwiązanie jest szczególnie skuteczne podczas sezonu jesienno-zimowego, w którym dochodzi do największej liczby wypadków.

Doświetlenie przejść w Pucku zrealizowaliśmy w ramach umowy na kompleksową usługę oświetleniową w modelu LaaS (Light as a Service). Produkt „Bezpieczne przejścia dla pieszych” i „Smart Przejście” oferujemy w wielu wariantach i opcjach pozwalających spełnić różne wymagania oraz możliwości budżetowe naszych klientów – mówi Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie.Bezpieczne przejście w Pucku zrealizowane przez Energa Oświetlenie na ul.Wejherowskiej 3Bezpieczne przejście w Pucku zrealizowane przez Energa Oświetlenie na ul.Wejherowskiej 3

Urząd Miasta w Pucku wytypował sześć przejść ze względu na zmniejszenie ryzyka wypadków dzieci (dojście do szkół i przedszkoli) oraz osób starszych (dojście do przychodni lekarskich). W mieście zostały doświetlone przejścia na ulicach: Szkolnej, Hallera Wejherowskiej oraz I Armii Wojska Polskiego.

W miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo przejścia pieszych (na przykład przez często uczęszczane arterie drogowe) instalowane są przez Energa Oświetlenie urządzenia z czujnikami ruchu – „Smart przejście”. Pilotażowo taki innowacyjny system wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.

Jak działa „Smart przejście”?

System składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer istnieje opcja monitorowania przejścia i odtworzenie zapisu wideo w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas