Facebook

Tesla dostarczy magazyny energii do wirtualnej elektrowni w Australii

W stolicy stanu Australia Południowa powstanie wirtualna elektrownia, na którą złożą się magazyny energii należące do około 1,2 tys. gospodarstw domowych. Kolejny kontrakt na dostawę takich urządzeń na rynek australijski zdobyła amerykańska Tesla.

Australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency (ARENA) przyznała grant w wysokości 7,7 mln dolarów australijskich (ok. 20,3 mln zł) na projekt wirtualnej elektrowni, która ma powstać w Adelaide, stolicy stanu Australia Południowa. Na wirtualną elektrownię złoży się 1,2 tys. domowych magazynów energii Powerwall 2, które dostarczy amerykańska Tesla. Łączna moc tych urządzeń wyniesie 6 MW. Magazyny energii zostaną zaoferowane po preferencyjne cenie gospodarstwom domowym, które posiadają instalacje fotowoltaiczne i produkują energię na własny użytek.

Dodatkowy potencjał do świadczenia usług zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR) w ramach wirtualnej elektrowni w Adelaide dadzą magazyny o łącznej mocy 2 MW, które zostaną zainstalowane w obiektach lokalnych firm. Wszystkie urządzenia zostaną włączone do zdalnie zarządzanej sieci, której operator w razie potrzeby będzie mógł sterować ich współpracą z siecią energetyczną.

Korzyścią dla właścicieli magazynów mają być niższe koszty energii, ponieważ będą w stanie zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej z dachowych instalacji fotowoltaicznych, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na energię z sieci. Dodatkowo uzyskają zabezpieczenie na wypadek blackoutów.

Platforma deX
W ramach projektu wirtualnej elektrowni w Adelaide ma ponadto zostać wdrożona nowatorska platforma wymiany energii między jej producentami – gospodarstwami domowymi, firmami i innymi podmiotami, którą rozwija australijska firma Greensync. Budowę tej platformy również dofinansowała ARENA. Platforma o nazwie deX umożliwia jej uczestnikom zarabianie na sprzedaży posiadanych nadwyżek energii np. w czasie szczytowego zapotrzebowania, gdy cena energii idzie w górę.

Projekt w Adelaide będzie realizowany przez należącą do francuskiego koncernu energetycznego Engie firmę Simply Energy, beneficjenta grantu z ARENA, przez okres 3 lat.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas