Facebook

Islandia inwestuje w sieć stacji szybkiego ładowania

Islandia wdraża plan, który ma zwiększyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W ramach inicjatywy zachęca do korzystania z pojazdów elektrycznych. W ostatnim czasie na terenie kraju m.in. zainstalowano ponad 20 stacji szybkiego ładowania dostarczonych przez koncern ABB.

Przez lata Islandia w zbyt dużym stopniu polegała na dostawach ropy z zagranicy. Stało się to impulsem do wytężonych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju. Obecnie 80 procent energii wykorzystywanej na wyspie pochodzi z zasobów niekopalnych, wśród których przodują energia wodna i geotermalna. Paliwa kopalne nadal odpowiadają za 20 procent całkowitego zużycia energii w Islandii, ale tamtejszy rząd wprowadził finansowany przez państwo program mający na celu rozpowszechnienie korzystania z pojazdów elektrycznych. Efekty są już widoczne: po islandzkich drogach jeździ obecnie ponad 6000 e-samochodów. W 2014 roku było ich zaledwie 90.

Wzdłuż słynnej, okrążającej wyspę Drogi 1, której długość wynosi 1332 km, zainstalowano ponad 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firmy ABB. Urządzenia działają w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Zdarza się, że temperatura spada poniżej -30 stopni. Do tego dochodzi duże stężenie soli, mgły morskie, wilgotność powietrza i nawałnice.

Na stacjach ABB samochód elektryczny zostaje w pełni naładowany w czasie 15-30 minut. Wszystkie stacje korzystają z zaawansowanych usług autoryzacji użytkowników i płatności online. Dzięki rozwiązaniom ABB Ability™ urządzenia działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zdalna łączność cyfrowa umożliwia stałe monitorowanie urządzenia z dowolnego miejsca na wyspie. Dzięki tej usłudze operator ma dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na proaktywną kontrolę stanu technicznego stacji.

Stacje ładowania są podłączone do Microsoft Azure, czyli platformy obliczeniowej w chmurze, aby zapewniać większą wydajność sieci. Technicy mogą zdiagnozować ponad 90 procent wszystkich błędów i rozwiązać 60 procent z nich zdalnie, bez konieczności pojawienia się na miejscu.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas