Facebook

Kablowiec NKT ma już rok

W ciągu rok od oddania do użytku kablowca Victoria, za jego pomocą zainstalowało 335 km kabli w ramach projektów przybrzeżnych i międzysystemowych w takich krajach jak Dania, Belgia i Wielka Brytania. Wykonano również operację bardzo precyzyjnej naprawy w trudnych warunkach. Statek stanowi obecnie ważny element oferty offshore firmy NKT.

– Kablowiec Victoria firmy NKT wprowadził nowe standardy branżowe zarówno dla efektywności energetycznej, jak i dla technologii operacyjnych, zapewniając nowy poziom precyzji w kwestii układania kabli. W ubiegłym roku był on bardzo obciążony pracą, a nasi klienci są bardzo zadowoleni z jego wydajności i możliwości — oznajmia Andreas Berthou, wiceprezes i szef ds. rozwiązań wysokich napięć firmy NKT.

Kablowiec Victoria firmy NKT został ochrzczony 4 maja 2017 r. i został dostarczony bezpośrednio na morze w celu zrealizowania dziewiczego projektu układania 113 km kabli HVDC łączących szkockie regiony Caithness i Moray. Następnie przy pomocy statku położono kable w ramach takich projektów jak farmy wiatrowe 600 MW Kriegers Flak w Danii i układanie kabla łączącego farmę wiatrową Rentel z wybrzeżem w Belgii. Kablowiec wykorzystano też w operacji serwisowej, polegającej na naprawie łącza wysokiego napięcia Skagerrak 2 między Danią a Norwegią w trudnych listopadowych warunkach na Morzu Północnym.

Dzięki kablowcowi Victoria firmy NKT dysponujemy jeszcze silniejszą ofertą gotowych rozwiązań, zwiększając elastyczność dotyczącą projektów i minimalizując ryzyko związane z wykonawstwem oraz koszty ponoszone przez naszych klientów i partnerów – dodaje Andreas Berthou.

W uznaniu za innowacyjne, technologiczne i zrównoważone możliwości kablowiec Victoria firmy NKT został ogłoszony okrętem roku 2017 w Norwegii.

Kablowiec Victoria w liczbach
długość: 140 m
szerokość: 29,6 m
zanurzenie: 7,2 m
pojemność: 100 osób
powierzchnia pokładu: 1600 m2
całkowita pojemność przewodów: 9 tys. ton na dwóch obrotnicach

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas