Facebook

Energa poszukuje innowacji dla energetyki

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF) powołane przez Grupę Energa, podjęło współpracę z wiodącymi na rynku jednostkami naukowymi i ogłasza drugą edycję konkursu Energa Open Innovation 2018, w ramach którego poszukuje innowacji dla energetyki.

CBRF rozwija obecnie technologie Utylizacji Frakcji Podsitowej Odpadów Miejskich przy użyciu specjalistycznego układu wysokowydajnej kogeneracji, współpracując z Instytutem Maszyn Przepływowych. Jednocześnie jest w trakcie opracowania najlepszych rozwiązań w obszarze inteligentnych liczników energii elektrycznej. Oprócz tego przeprowadziło m.in. ocenę i analizę potencjału najlepszych rozwiązań w obszarach Instalacji Pionowej Siłowni Wiatrowej. CBRF – jedno z głównych narzędzi realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Energę na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+ inicjuje nowe projekty, a także pozyskuje pieniądze na działalność badawczo-rozwojową od podmiotów zewnętrznych.

– CBRF to jedna z pierwszych takich inicjatyw w Polsce. Działamy w modelu otwartych innowacji. Jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami w obszarze nowoczesnej energetyki. Współpracujemy z przedsiębiorcami, start-upami, jednostkami naukowymi, a także z międzynarodowymi konsorcjami – podkreśla Marcin Karlikowski, prezes CBRF.

CBRF poszukuje innowacji, które będę odpowiedzią na wyzwania stojące dziś przed energetyką. Właśnie rusza druga edycja Energa Open Innovation 2018, w której start-upy i innowatorzy mogą wygrać 50 tys. zł.
Energa Open Innovation 2018 skupi się na ośmiu obszarach:

  • Inteligentne sieci, aktywni odbiorcy, OZE, klastry bilansujące;
  • Usługi systemowe dla operatorów sieciowych;
  • Optymalne zużycie energii przez użytkownika;
  • Poprawa niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców;
  • Magazynowanie energii i stabilizacja sieci;
  • Zwiększenie elastyczności i efektywności wytwarzania energii;
  • Nowe produkty i usługi;
  • Rozwój systemów diagnostycznych.

Konkurs rozpoczął się 13 czerwca, a jego rozstrzygnięcie zaplanowane zostało na grudzień tego roku. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 19 października. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.cbrf.energa.pl.

CBRF jest zlokalizowane w LINTE^2 – najnowocześniejszym laboratorium elektroenergetycznym w Polsce, należącym do Politechniki Gdańskiej. Dzięki lokalizacji CBRF korzysta z wiedzy ekspertów gdańskiej uczelni oraz przeprowadza badania i projekty na terenie laboratorium.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas