Facebook

Zaawansowanie budowy bloku w Elektrowni Turów przekroczyło 60%

W Elektrowni Turów zakończono wznoszenie żelbetowego płaszcza chłodni kominowej, czyli najwyższego (135 metrów) obiektu nowo budowanego bloku energetycznego o mocy 490 MW. Poziom zaawansowania inwestycji w elektrowni należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, przekroczył 60%.

Wznoszenie płaszcza chłodni kominowej rozpoczęło się w maju 2017 roku. W trakcie prac użyto ponad 5,9 tys. m3 betonu oraz 900 ton stali zbrojeniowej. Fundament pierścieniowy chłodni o obwodzie niemal 313 m posadowiony został na palach żelbetowych o długości od 10 do 30 m i średnicy 0,8 m. Grubość płaszcza chłodni jest zmienna i wynosi od 0,2 m do 0,8 m. Pod chłodnią znajduje się misa o pojemności około 13,5 tys. m3. Na płaszczu chłodni z zewnątrz widoczne są pionowe żebra wiatrowe, które regulując przepływ powietrza, rozkładają napór wiatru równomiernie na cały płaszcz, ograniczając w ten sposób jego wpływ na nośność konstrukcji.

Równocześnie na placu budowy trwają prace związane z realizacją pozostałych obiektów nowego bloku. Zakończono m.in. montaż konstrukcji maszynowni, kotła oraz budynku kotłowni. Budynek maszynowni został obudowany zewnętrznymi panelami elewacyjnymi, trwają prace montażowe turbozespołu i urządzeń pomocniczych oraz instalacji rurociągowych. W budynku kotłowni został wykonany montaż większości elementów technologicznych oraz układu podgrzewaczy i przegrzewaczy parowych, kanałów powietrza i spalin oraz podgrzewaczy powietrza. Trwają prace budowlane m.in. w budynku przygotowania sorbentu i oczyszczalni ścieków, zbiorniku mączki kamienia wapiennego oraz zbiorników popiołu i żużla. Obecne działania koncentrują się na pracach zmierzających do wykonania próby ciśnieniowej kotła, która zaplanowana jest na listopad bieżącego roku.

Na terenie placu budowy średnie dzienne zatrudnienie w maju wynosiło około 1,6 tys. osób. Zaawansowanie realizacji prac objętych kontraktem na budowie według raportu wykonawcy na koniec wyniosło około 62%.

Przekazanie nowej jednostki do eksploatacji nastąpi w drugim kwartale 2020 r. Budowany blok zastąpi wycofane już z eksploatacji jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do około 2 tys. MW.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas