Facebook

Equinor uruchomił bateryjny magazyn energii

Norweski koncern paliwowy Equinor (wcześniej Statoil), który jest udziałowcem Polenergii w jej projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku, uruchomił w Szkocji swój pierwszy bateryjny magazyn energii. Jego zadaniem będzie zapewnienie stabilności pracy sieci elektroenergetycznej, która odbiera energię z morskich wiatraków.

W Peterhead na szkockim wybrzeżu norweski koncern paliwowy Equinor uruchomił swój pierwszy bateryjny magazyn energii. Jego zadaniem będzie regulowanie pracy sieci, do której przyłączona jest pierwsza na świecie, komercyjna morska farma wiatrowa, w której fundamenty wiatraków nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna. Projekt o nazwie Batwind jest realizowany we współpracy z arabskim funduszem Masdar, który jest jednocześnie partnerem Norwegów w projekcie pływającej farmy wiatrowej Hywind.

Farma wiatrowa jest zlokalizowana w odległości 25 km od Peterhead. Składa się z sześciu turbin Siemens Gamesa o łącznej mocy 30 MW, które mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych i które rozpoczęły pracę pod koniec ubiegłego roku.

Za dostawę magazynu energii o mocy 1 MW i pojemności 1,3 MWh w ramach projektu Batwind odpowiada Younicos – firma wywodząca się z Niemiec, a obecnie będąca częścią szkockiego koncernu Aggreko, która zajmuje się dostarczaniem gotowych rozwiązań z zakresu bateryjnego magazynowania energii.

Stawiając magazyn energii, Equinor chce zdobyć kompetencje w zarządzaniu podobnymi urządzeniami, mając na uwadze – co podkreśla w komunikacie – że ich ceny powinny w najbliższych latach mocno spaść. Według Bloomberg New Energy Finance nawet o 66% do roku 2030.

Sieć może sobie radzić z pracą źródeł odnawialnych do pewnego stopnia. Jednak, aby uczynić OZE bardziej konkurencyjnymi i zintegrować z siecią więcej źródeł, musimy znaleźć nowe sposoby na magazynowanie energii, aby dostarczać stałą energię. Chcemy nauczyć się, jak to robić w inteligentny sposób, uruchamiając Batwind. Chcemy dowiedzieć się, kiedy gromadzić energię i kiedy wysyłać ją do sieci – komentuje Sebastian Bringsvaerd, menadżer projektu bateryjnego magazynu energii w norweskim koncernie.

Magazynami gromadzącymi energię odnawialną mają zarządzać algorytmy, które Equinor ma opracować badając pracę Batwind, a także zestawiając ją m.in. z warunkami meteorologicznymi, bieżącymi cenami energii elektrycznej, harmonogramem utrzymania i serwisowania magazynu czy potrzebami sieci.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas