Facebook

Mercedes kupi energię z farmy wiatrowej

Spółka VSB podpisała z Mercedes-Benz Manufacturing Poland długoterminową umowę na sprzedaż energii elektrycznej (Power Purchase Agreement/PPA) z farmy wiatrowej Taczalin.

Na mocy tej umowy, budowana w Jaworze w województwie dolnośląskim nowa fabryka firmy Mercedes-Benz Manufacturing Poland, będzie od przyszłego roku zaopatrywana w energię elektryczną pochodzącą z oddalonego o 10 kilometrów Parku Wiatrowego Taczalin. 22 turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 45,1 megawatów i zostały oddane do użytku pod koniec 2013 r. Projektantem i operatorem Parku Wiatrowego jest Grupa VSB.

Przełomowym krokiem jest decyzja podjęta przez międzynarodowy koncern samochodowy, żeby wykorzystywać ekologiczny prąd wytwarzany przez lokalną elektrownię wiatrową. Cieszymy, że możemy wspomóc firmę Mercedes Benz na drodze Mercedes Benzdo produkcji neutralnej pod względem emisji CO2 – powiedział Hubert Kowalski, prezes zarządu spółki VSB Energie Odnawialne Polska.

Jak podkreśla VSB zaopatrywanie zakładu produkcji czterocylindrowych silników do samochodów osobowych marki Mercedes-Benz w energię elektryczną pochodzącą bezpośrednio z Parku Wiatrowego umożliwia polski system promocji energii ze źródeł odnawialnych. Pozwala on bowiem producentowi na sprzedaż jego energii na wolnym rynku lub na podstawie kontraktów PPA (Power Purchase Agreement – umowa na kupno energii z określonego źródła OZE).

Spółka wraca uwagę, że kontrakty PPA są coraz częściej wykorzystywane w całej Europie i na rynkach międzynarodowych jako instrument rynkowy producentów energii z wiatru. Są one zawierane z dużymi odbiorcami energii elektrycznej i przewidują długoterminowy odbiór energii elektrycznej po uzgodnionej cenie. Odbiorca energii elektrycznej zabezpiecza się w ten sposób przed rosnącymi cenami energii, zaś sprzedawca energii osiąga stabilne przychody w dłuższej perspektywie czasowej.

– Jako spółka projektowa robimy znacznie więcej niż tylko stawianie turbin wiatrowych na zielonej łące. Dzisiaj poszukuje się bowiem modeli biznesowych, które mają sprawić, iż prąd ze źródeł odnawialnych będzie atrakcyjny dla dużych odbiorców i klientów przemysłowych. Współpraca z firmą Mercedes Benz wyznacza nowe standardy działania w branży elektrowni wiatrowych i przemysłu samochodowego – dodaje Hubert Kowalski.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas