Facebook

Innogy sprzedaje udziały w swoim największym projekcie OZE

Koncern Innogy sprzedaje ponad 40% udziałów w swojej największej inwestycji w energetyce odnawialnej. W pierwszej połowie 2018 r. niemiecka grupa po raz kolejny zwiększyła generację ze źródeł odnawialnych, ale na jej wynik finansowy nadal największy wpływ mają segmenty dystrybucji oraz sprzedaży energii.

Planowana w odległości ponad 30 km od brzegów brytyjskiego hrabstwa Lincolnshire morska farma wiatrowa Trinton Knoll to największy projekt realizowany przez Innogy w energetyce odnawialnej. CAPEX tej inwestycji szacowany jest na około 2,3 mld euro. Moc farmy wiatrowej Trinton Knoll ma wynieść 860 MW, a niemiecki koncern zabezpieczył dla niej prawa do sprzedaży energii w przeprowadzonej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Gwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh. W skład farmy mają wejść największe na świecie turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Dostarczy je duńsko-japoński producent MHI Vestas.

Jeszcze na etapie aukcji współwłaścicielem tego projektu, posiadającym połowę udziałów, był norweski koncern paliwowy Statkraft. Później Norwegowie sprzedali swoje udziały niemieckiej grupie, która stała się wyłącznym właścicielem Trinton Knoll. Teraz Niemcy odsprzedają w sumie 41% udziałów w tym projekcie japońskim koncernom energetycznym. Udziały w wysokości 25% obejmie Electric Power Development za pośrednictwem spółki J-Power, a 15% będzie należeć do Kansai Electric Power Co. Transakcja powinna zostać sfinalizowana w trzecim kwartale br., a uruchomienie farmy wiatrowej Trinton Knoll ma nastąpić w latach 2021-22.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas