Facebook

Zintegrowany bęben kablowy Qaddy firmy NKT

Profesjonalne i bezpieczne wykonawstwo instalacji elektrycznych w znacznej mierze zależy od zapewnienia odpowiedniej logistyki na placu budowy. Nowe rozwiązanie Qaddy firmy NKT to połączenie bębna kablowego, stojaka ułatwiającego odwijanie przewodu oraz wózka. Urządzenie sprzyja większej mobilności instalatora na placu budowy, a jednocześnie zmniejsza jego fizyczne obciążenie i chroni przed urazami.

Racjonalna organizacja pracy ma kluczowe znaczenie dla fachowego wykonawstwa, również w zakresie instalacji elektrycznych. Praca instalatora to zadanie wymagające doświadczenia i precyzji w łączeniu przewodów, ale także wysiłku fizycznego związanego choćby z transportem okablowania. Z myślą o potrzebach instalatorów firma NKT wprowadza nowe rozwiązanie logistyczne Qaddy, które pozwala na wygodniejsze i nawet trzy razy szybsze transportowanie kabli. Urządzenie eliminuje uciążliwy etap przenoszenia nieporęcznych bębnów, co znacząco wpływa na racjonalizację prac instalacyjnych. Potwierdziły to badania chronometryczne wykonane przez organizację branżową EVU, prowadzącą działania edukacyjne i szkoleniowe w branży elektrycznej i hydraulicznej dla duńskiego stowarzyszenia Tekniq, skupiającego specjalistów i wykonawców z wielu dziedzin budowlanych.

Zintegrowany bęben kablowy Qaddy łączy trzy funkcje: przechowywania, rozwijania i transportu kabliZintegrowany bęben kablowy Qaddy łączy trzy funkcje: przechowywania, rozwijania i transportu kabli

Komfortowe warunki pracy

Zintegrowany bęben kablowy Qaddy łączy trzy funkcje: przechowywania, rozwijania i transportu kabli do i na miejscu budowy. Produkt ma formę wózka, co pozwala na swobodne przewożenie zawartości i łatwe manewrowanie między ewentualnymi przeszkodami. Qaddy uwalnia instalatora od konieczności podnoszenia ciężkich i nieporęcznych bębnów drewnianych, co może narażać na urazy mięśni czy kręgosłupa. Rozwiązanie przyczynia się do zachowania optymalnych warunków BHP i redukcji ryzyka zwolnień chorobowych. Urządzenie może być bezpiecznie obsługiwane przez jednego instalatora, w odróżnieniu od tradycyjnych drewnianych bębnów.

Rozwiązanie Qaddy wspiera instalatorów, pozwalając na łatwy transport i dystrybucję okablowania. W ten sposób przyczynia się m.in. do ograniczenia zachowania bezpiecznych warunków pracy i ograniczenia ilości urazówRozwiązanie Qaddy wspiera instalatorów, pozwalając na łatwy transport i dystrybucję okablowania. W ten sposób przyczynia się m.in. do ograniczenia zachowania bezpiecznych warunków pracy i ograniczenia ilości urazów

Qaddy można bardzo prosto zmienić w wózek do transportu kabli z palety do budynku – wystarczy pociągnąć rączkę, obrócić ją pod kątem 90O i skierować wózek w kierunku jazdy. W miejscu instalacji należy ustawić bęben w pozycji pionowej, co pozwoli na swobodne rozwijanie kabli. Podczas badań przeprowadzonych w warunkach placu budowy wykazano, że Qaddy pozwala na trzy razy szybszy transport kabli z samochodu na miejsce pracy w budynku w porównaniu do drewnianego bębna kablowego. Podczas symulacji instalator musiał pokonać 71 metrów, przebywając tę samą drogę sześć razy. Finalny czas transportu w przypadku zastosowania bębna Qaddy był aż o 60% krótszy.

W razie potrzeby możliwe jest wyprowadzanie kilku kabli jednocześnieW razie potrzeby możliwe jest wyprowadzanie kilku kabli jednocześnie

Qaddy został przetestowany w warunkach
realnej budowy. 
Badania potwierdziły,
że rozwiązanie 
przyczynia się do znacznego
przyspieszenia prac instalacyjnych

Funkcjonalności

Pomimo kompaktowej budowy rozwiązanie Qaddy jest odporne na zwiększone obciążenia eksploatacyjne. Za pomocą urządzenia można transportować bębny o wadze aż do 100 kg. Przemyślana konstrukcja zapewnia stabilność podczas rozwijania, aż do ostatniego metra przewodu. Jedna osoba może również z łatwością wyciągać nawet kilka przewodów jednocześnie. Po skończeniu etapu montażu kabla, jego końcówkę umieszcza się w przewidzianym do tego celu gnieździe. Następnie można swobodnie przemieścić się w kolejne miejsce, ustawić bęben w zasięgu ręki, wyjąć końcówkę i kontynuować instalację. Chronometria wykonana wewnątrz budynku wykazała, że oszczędność czasu poświęconego na trzy przejazdy tam i z powrotem z jednego pomieszczenia do drugiego wynosi aż 45% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. W sumie transport przewodów trwał dwa razy krócej. Po zakończeniu pracy Qaddy można ustawić z powrotem na palecie w pozycji pionowej i złożyć rączkę. Rozwiązanie oferuje jeszcze jedną użyteczną funkcję – pozostawione na placu budowy chroni kable przed ewentualną kradzieżą.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy NKT

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas