Facebook

Grecka wyspa zasilana wyłącznie energią odnawialną

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody. Koszt systemu, który przechodzi obecnie testy końcowe, to blisko 14 mln euro, z czego 11 mln pochodzi z funduszy unijnych.

Niewielką wyspę Tilos należącą do archipelagu Dodekanez i położoną pomiędzy wyspami Kiea i Rodos zamieszkuje zimą 400 osób. Latem liczba mieszkańców wrasta do 3 tys., co sprawia, że przestarzały system energetyczny tej wyspy jest przeciążony do granic możliwości.

Od lata tego roku trwają tam testy końcowe „systemu zielonego zasilania”, który zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Dzięki niemu, Tilos będzie korzystać wyłącznie z zaawansowanych technologicznie baterii zasilanych przez turbiny wiatrowe i park solarny.

Według Komisji Europejskiej Tilos będzie pierwszą wyspą w regionie Morza Śródziemnego autonomiczną pod względem zasilania ze źródeł odnawialnych. Instalacja w Tilos, jak podkreśla KE, ma być przykładem rozwiązań dla innych niewielkich wysp na terytorium UE, które borykają się z ograniczonym dostępem do kontynentalnej sieci energetycznej.

Aby zapewnić sieci nieprzerwaną pracę, baterie przechowują energię produkowaną podczas słonecznych i wietrznych dni, a uwalniaj ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania czy niższej produkcji – czyli nocą i w sezonie turystycznym.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas