Facebook

Orlen ma problem z elektrociepłownią

PKN Orlen wyłączył z eksploatacji otwartą rok temu elektrociepłownię na gaz ziemny we Włocławku. Do awarii doszło 8 września. Jej przyczyn nie podano. Obecnie trwa weryfikacja uszkodzeń i zakresu niezbędnych napraw. W tym tygodniu planowana jest szczegółowa inspekcja.

Wstępnie spółka szacuje, że postój potrwa do początku grudnia. Dokładny czas będzie znany po ustaleniu pełnego zakresu prac naprawczych oraz harmonogramu ich wykonania.

Blok gazowo-parowy wytwarzał energię głównie na potrzeby zależnego Anwilu, producenta nawozów, tworzyw i chemikaliów. Koncern na razie nie informuje, jakie powstały szkody w elektrociepłowni, czy obiekt był na gwarancji i czy był ubezpieczony. Nie wiadomo też, kiedy może być znany dokładny zakres szkód i czas przerwy w pracy elektrociepłowni oraz czy w związku z awarią było zagrożone życie lub zdrowie pracowników lub innych osób.

Według nieoficjalnych doniesień miało miejsce poważne uszkodzenie turbiny gazowej, w której urwała się jedna z łopat uszkadzając kolejne elementy maszyny.

Budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku była jedną ze sztandarowych inwestycji Orlenu. Została zakończona pod koniec czerwca 2017 r. Pierwotnie komercyjna produkcja miała ruszyć w grudniu 2015 r. Ze względu na usterki zdiagnozowane m.in. podczas rozruchu instalacji termin zakończenia budowy musiano przesunąć. Nieoficjalnie mówiono o pękaniu i osiadaniu fundamentu pod turbiną, a także o problemach z uzyskaniem szczelności i pełnej mocy turbiny.

Inwestycję realizowało konsorcjum firm General Electric International i SNC-Lavalin Polska. Łączny koszt to około 1,4 mld zł. Za opóźnienia przy budowie koncern otrzymał w ub.r. 97 mln zł. Z kolei w marcu br. podano, że w ramach rozliczenia umowy, wykonawca wdroży rozwiązania mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy bloku m.in. zaawansowane techniki z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz diagnostyki predykcyjnej.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas