Ograniczniki przepięć VPU firmy Weidmüller
Moduły VPU firmy Weidmüller klasy 1, 2 i 3 zapewniają ochronę przeciwprzepięciową zgodną z normą IEC 61643-11 oraz obowiązującymi od 2013 roku przepisami normy EN 61643-11. Firma oferuje około 200 różnych wariantów urządzenia, o różnym stopniu ochrony IP oraz możliwościach pracy w różnych strefach bezpieczeństwa. Ograniczniki VPU zdobyły wyróżnienie Elektroprodukt Roku 2013 w głosowaniu Czytelników organizowanym przez magazyn Elektrosystemy.
Nowe ochronniki Weidmüller VPU są zgodne zarówno z normą IEC 61643-11, jak też z przepisami nowej normy EN 61643-11. W przypadku tej ostatniej, obowiązującej od roku 2013, położono nacisk m.in. na zapewnianie wysokiego stopnia ochrony przeciwprzepięciowej. Okres przejściowy, po którym wszystkie ochronniki przepięciowe na rynku będą musiały spełniać wymogi nowej regulacji, wynosi trzy lata. Bazujące na wykorzystaniu zarówno warystorów, jak też iskierników moduły VPU już dziś są dostosowane do nowej normy, a ponadto zgodność urządzeń z normami do przynajmniej pięciu lat wstecz gwarantuje, że ich użytkownicy mogą do minimum zredukować iteracyjne kroki związane z planowaniem zgodnym z normą IEC 61643-12 oraz ewentualną koniecznością przeprojektowywania urządzeń w przyszłości.
Właściwości
Oferta urządzeń VPU została stworzona tak, aby spełniać różne wymagania z zakresu ochrony przeciwprzepięciowej – grupa nowych modułów to około 200 różnych wariantów produktów o różnym stopniu ochrony IP oraz możliwościach pracy w różnych strefach bezpieczeństwa. Pozwala to na dobór rozwiązania zarówno do obiektów przemysłowych, budynków, zastosowań infrastrukturalnych, jak też maszyn, instalacji procesowych, a nawet odnawialnych źródeł energii. Oferowany asortyment obejmuje kompletną gamę modułów VPU klasy 1 i 2 do wszystkich wariantów sieci: TN-C, TN- S, TN-C-S, TT oraz IT, w tym bezupływnościowe urządzenia klasy 1, które mogą być stosowane przed licznikami. Weidmüller oferuje również moduły klasy 3 do ochrony kluczowych urządzeń końcowych.
Montaż i eksploatacja
Ograniczniki VPU charakteryzują się wieloma praktycznymi cechami wspomagającymi elektroinstalatorów przy montażu oraz serwisantów wykonujących prace konserwacyjne instalacji ochrony przeciwprzepięciowej. Moduły VPU mogą być swobodnie rozmieszczone w szafie rozdzielczej dzięki możliwości obrotu cokołu o 180o. Cecha ta pozwala również zapewnić jak najkrótszą drogę do przewodu wyrównawczego dla prądu piorunowego. Urządzenia mają duże, centralnie umieszczone okienko ze wskaźnikiem, zapewniające dobrą widoczność informacji o statusie funkcji ochronnej. Nowy rodzaj uchwytu cokołu pozwala na szybki montaż na szynie bez konieczności stosowania narzędzi, a odporna na wibracje wkładka ogranicznika zatrzaskuje się w cokole w sposób słyszalny i odczuwalny. Również demontaż modułów z szyny nośnej, nawet w przypadku ich instalacji w grupach, jest szybki i polega na pociągnięciu cokołu. Jednocześnie mechanizm mocowania cokołu zapewnia możliwość precyzyjnego zdemontowania z szyny. Również zestyk do zdalnej sygnalizacji może być szybko i pewnie podłączony dzięki wykorzystaniu złącza push-in. Zestyk zapewnia wiarygodne informacje o statusie funkcji ochronnej.
Zastosowania w energetyce odnawialnej
Produkty z grupy VPU PV zapewniają ochronę w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Kompletna linia urządzeń oferuje ochronę przeciwprzepięciową zgodną z normą EN 50539-11, obowiązującą od 2013 roku. Dodatkowo moduły VPU PV mogą być zainstalowane zgodnie ze standardem CLC/ TS 50530-12 określającym tworzenie systemów przeciwprzepięciowych w instalacjach fotowoltaicznych. Weidmüller zapewnia również możliwość wykorzystania szerokiej gamy nowych aparatów w elektrowniach wiatrowych. Ograniczniki VPU cechują się bardzo wysoką odpornością na wibracje i zapewniają zachowanie poziomu bezpieczeństwa przewyższającego standardowy.
Opracowano na podstawie
materiałów firmy Weidmüller