Facebook

Fortum zainstalowało ultraszybką stację ładowania EV w Finlandii

Spółka Fortum Charge & Drive otworzyła pierwszą w Finlandii, ultraszybką (HPC) stację ładowania samochodów elektrycznych. Nowy punkt wchodzi w skład powstającej sieci ładowania, którą Fortum buduje pomiędzy Helsinkami, Turku, Sztokholmem i Oslo. Pierwsza norweska stacja HPC została zainstalowana w kwietniu w regionie Oslo, zaś pierwszą stację tego typu w Szwecji zainstalowano w sierpniu, w Kristinehamn.

Jak informuje Fortum, urządzenia HPC pozwolą przejechać samochodem elektrycznym nowej generacji 300-kilometrową trasę z Helsinek do Oslo w takim samym czasie jak pojazdem spalinowym. Obecnie nowo zainstalowana stacja dysponuje mocą 150 kW, trzykrotnie wyższą niż „tradycyjne”, szybkie ładowarki DC. Uzyskanie zasięgu 125 km ma być możliwe już po 10 minutach od rozpoczęcia ładowania. Stacja jest kompatybilna ze wszystkimi modelami pojazdów elektrycznych przystosowanych do ładowania prądem stałym, również z mniejszą mocą. Docelowo, moc urządzenia zostanie podniesiona do 300 kW.

Fortum rozwija sieć szybkiego ładowania w Finlandii we współpracy z firmą ABC, która zainstaluje ładowarki na swoich 35 stacjach paliw. Pierwszy punkt szybkiego ładowania w Finlandii powstał w 2012 r., właśnie na stacji paliw należącej do ABC.

Sieć Fortum Charge & Drive składa się obecnie w krajach nordyckich z ponad 2 tys. stacji, w skład których wchodzi m.in. 700 szybkich ładowarek. Łączna liczba stacji ładowania EV w Finlandii wynosi około 600. Według danych ACEA, w I połowie 2018 r. w Finlandii zarejestrowano 3 228 samochodów całkowicie elektrycznych, wodorowych oraz hybryd typu plug-in – o 151,2% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas