Facebook

Uniwersalne złącza AC 166 do podłączania opraw oświetleniowych

Wymagania dotyczące podłączania opraw oświetleniowych różnią się w zależności od typu aplikacji. OkladkaES_04_2014Firma Adels-Contact – której dystrybutorem na polskim rynku jest Contrans TI – oferuje szeroką gamę produktów serii AC 166 zgodnych z większością wymaganych właściwości, czy to dla prostego oświetlenia domu, oświetlenia ulicznego w II klasie ochronnej, opraw wodoszczelnych z IP65 lub świateł z wysoką temperaturą otoczenia, używanych np. w teatrach.

W zależności od rodzaju połączenia, zarówno po stronie lampy jak i po stronie instalacji, asortyment rozwiązań AC 166 dzieli się na kilka grup i oferuje:
• elastyczność instalacji poprzez wtyczki i gniazda do 250 / 400 V oraz 12 V,
• łatwość montażu dzięki bezśrubowym złączom niewymagającym specjalistycznych narzędzi lub przygotowanym przewodom w oprawie lampy i podczas instalacji,
• złącza śrubowo-zaciskowe z przykręcanymi zaciskami z jednej strony i końcówkami zaciskanymi po drugiej stronie,
• złącza śrubowe do podłączania przewodów o grubości do 16 mm2, stosowane w lampach o wysokich temperaturach pracy, opcjonalnie z porcelany lub steatytowe.

Elementy łączeniowe serii AC 166

Elementy łączeniowe serii AC 166

Wtyczki i gniazda złącza AC 166

Rosnące koszty pracy sprawiają, że czas pracy potrzebny do montażu typowych materiałów instalacyjnych staje się dość kosztownym elementem projektu. System połaczeniowy oparty o elementy AC 166 sprawdza się we wszystkich zastosowaniach, gdzie priorytetem jest oszczędność, elastyczność i bezpieczeństwo, w takich miejscach, jak np. budynki biurowe, stoiska targowe czy duże sklepy. Rozwiązanie pozwala zredukować koszty do minimum. Umożliwia wyeliminowanie nieistotnych elementów opraw oświetleniowych, osprzętu i gniazd, wstępnie zmontowanych kabli. Eliminuje również pracochłonne cięcie na odpowiednią długość i zarabianie przewodów oraz łączenie materiałów w tradycyjny sposób, czyli te elementy, które mogą znacząco wpłynąć na czas i koszt końcowej instalacji. Bezpieczne wtyczki i gniazda z lub bez zatrzasków/blokady serii AC 166 zmniejszają awaryjność połączeń do minimum.

System AC 166 – przykładowe zastosowani

System AC 166 – przykładowe zastosowani

Seria AC 166 G

Seria AC 166 G to kolejny model z wcześniejszego systemu AC 166 Classic. Wersje produktów AC 166 G spełniają bardziej restrykcyjne wymogi normy EN 60320 w odniesieniu do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym w gniazdach.

Rozgałęźnik sieciowy

Rozgałęźnik sieciowy

Zabezpieczenie przed błędnym podłączeniem
Wszystkie elementy serii AC 166 G są w pełni chronione przed przypadkowymi błędami montażu, takimi jak np.:
• obrócenie złącza podczas podłączenia o 180o,
• połączenie niewłaściwych biegunów,
• różne podłączenie nieużywanych biegunów,
• próba bocznego podpięcia.

Normy
Produkty łączeniowe Adels-Contact spełniają wymagania następujących norm:
• EN 60320 Elementy połączeniowe do zastosowań domowych i podobne ogólnego stosowania,
• EN 61984 Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i testowania złączy,
• EN 61535 Złączki instalacyjne przeznaczone do stałego połączenia w instalacjach stałych.
Zgodnie z normą EN 60320 i EN 61984 możliwe jest dokonywanie podłączenia i odłączenia instalacji pod obciążeniem. Zgodnie z normą EN 61535 złącza w instalacji mają być połączone nie tylko w obciążeniu. W przypadku wykorzystywania złączy w trudno dostępnych obszarach, przewidziane jest użycie bolców blokujących, których usunięcie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi. Zgodność z normą EN 61535 nie gwarantuje pełnej kompatybilności i dowolnej zamienności w odniesieniu do wszystkich producentów.

Parametry prądowe elementów  serii AC 166 w zależności od temperatury

Parametry prądowe elementów serii AC 166 w zależności od temperatury

cotrans_tab

Zasilanie źródeł LED

Technologia LED stała się powszechna w całej dziedzinie oświetlenia. Eksperci szacują, że w 2015 roku już 30% wszystkich urządzeń oświetleniowych będzie wykorzystywać diody LED. Główne zalety rozwiązań ledowych to długowieczność, niskie zużycie energii, oświetlenie wysokiej jakości, zdolność do regulacji mocy jako element ochrony środowiska. Adels-Contact oferuje szeroki wybór listew zaciskowych i systemów łączących do podłączenia diod i urządzeń LED. Są to m.in.

ACC 166 G do napięcia zapłonu 5 kV – przykład zastosowania

ACC 166 G do napięcia zapłonu 5 kV – przykład zastosowania

• wtyki i gniazda AC 166 oraz 160/163 do elastycznego i skracającego czas montażu łączenia źródeł światła LED,
• dwupinowe wtyczki i gniazda AC 162 do tworzenia instalacji ledowych w ekspozycjach i budowie stoisk,
• złącza pcb i złącza wciskane pcb GSK 720 i GSK 760 z precyzyjnym odstępem między pinami (3,5 mm) występującym w elektronice oświetleniowej, np. w zasilaczach ledowych,
• bezśrubowe złączki LK 980 oferujące bezpieczne i szybkie połączenie źródeł światła LED w połączeniu z zasilaniem.
Firma Adels-Contact stale pracuje nad rozwijaniem technologii połączeń.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Contrans TI

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas