Facebook

Wiatraki o mocy 9,5 MW staną u wybrzeży Belgii

Producent morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas, poinformował, że wprowadzi na rynek turbiny o mocy jednostkowej 10 MW. Przedtem jednak duńsko-japońska firma dostarczy wiatraki o mocy 9,5 MW, które zostaną zainstalowane po raz pierwszy u wybrzeży Belgii.

MHI Vestas potwierdził otrzymanie zamówienia na turbiny o rekordowej mocy. Zbudowane na bazie platformy V164 turbiny zostaną zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów, na morskiej farmie wiatrowej Northwester 2, która powstanie u wybrzeży Belgii. Złożą się na nią 23 turbiny o łącznej mocy 224 MW. Gondola każdej z turbin będzie ważyć 390 ton, wysokość wieży wyniesie 105 metrów, a wysokość całej elektrowni wiatrowej wraz z łopatą w najwyższym punkcie wyniesie 187 metrów. Długość łopat sięgnie 80 metrów, a ich waga to 35 ton.

Farma wiatrowa, której koszt wycenia się na około 1 miliard euro, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych. Instalacja wiatraków na Northwester 2 ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas