Facebook

Wiatr i PV zdominują inwestycje w europejskiej energetyce

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej do roku 2040 źródła odnawialne mają stanowić 80% nowych mocy wytwórczych w europejskiej energetyce.

Według informacji zebranych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną w raporcie „World Energy Outlook 2018”, w latach 2018-2040 odnawialne źródła energii będą stanowić 2/3 nowych mocy uruchomionych w globalnej energetyce.

Na świecie w najbliższych dekadach mają dominować inwestycje w fotowoltaikę, która dzięki temu pod względem zainstalowanego potencjału ma w ciągu najbliższych lat wyprzedzić energetykę wiatrową, w ciągu 15 lat energetykę wodną, a przed rokiem 2040 także energetykę węglową.

O ile w roku 2040 pozycję lidera w produkcji energii odnawialnej ma zachować Azja, która jeszcze powiększy obecną przewagę w tym zakresie nad Europą i Ameryką Północną, procentowo największy udział w nowych mocach w energetyce, uruchomionych w latach 2018-40, odnawialnym źródłom energii ma przypaść w Europie.

Europa
W Europie największym źródłem pod względem mocy uruchomionych do roku 2040 ma być energetyka wiatrowa, na którą ma przypaść 39,5% mocy ogółem zainstalowanych w europejskiej energetyce. Na drugim miejscu ma być fotowoltaika z udziałem 27,5% nowych mocy. Nowe moce w energetyce odnawialnej w Europie – obok wiatru i fotowoltaiki – ma uzupełnić energetyka wodna (5,4 proc.), bioenergetyka (5,1 proc.), a także w pozostałe technologie OZE (2,4 proc.). Ogółem źródła odnawialne mają odpowiadać za 80% mocy zainstalowanych w europejskiej energetyce do roku 2040, a na elektrownie węglowe, gazowe czy jądrowe razem ma przypaść pozostałe 20 proc.

Chiny
Niewiele mniejszy udział OZE mają mieć w mocach uruchamianych do roku 2040 w Chinach. W tym przypadku dominującym, nowym źródłem energii ma być fotowoltaika (39,9%), którą z technologii OZE uzupełni energetyka wiatrowa (25,7%), energetyka wodna (8,5%), bioenergetyka (2,2%) oraz pozostałe technologie OZE (0,9%).

Ogółem
Ogółem źródła odnawialne mają stanowić – według MAE – około 2/3 nowych mocy uruchomionych w globalnej energetyce w latach 2018-2040. Najważniejszym, nowym źródłem pod względem zainstalowanych w tym czasie mocy ma być fotowoltaika (30,3%), następnie energetyka wiatrowa (20,4%), a mniejszy udział ma przypaść, jeśli chodzi o dodaną moc w hydroenergetyce, która ma odpowiadać za zainstalowanie 8,7% ogółu nowych, globalnych mocy w wytwarzaniu do roku 2040.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas