Facebook

Hiszpania: 100% energii z OZE

Hiszpański rząd chce zwiększyć udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 70% do roku 2030, a następnie do 100% do roku 2050. Takie założenia znalazły się w opublikowanej właśnie przez Madryt strategii energetycznej. Już teraz z OZE pochodzi niemal połowa konsumowanej w Hiszpanii energii elektrycznej.

W ramach przygotowanego przez rząd Pedro Sancheza projektu ustawy założono, że dojście do konsumpcji energii pochodzącej wyłącznie z ze źródeł odnawialnych będzie możliwe dzięki uruchamianiu co roku elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy 3 GW, które będą produkować energię w ramach systemu aukcyjnego. Ten potencjał coraz wyraźniej powinny jednak z czasem uzupełniać inwestycje w OZE realizowane poza rządowymi mechanizmami wsparcia. Już teraz potencjał takich projektów realizowanych w Hiszpanii jest liczony w gigawatach.

Osiągnięcie nowych, krajowych celów w zakresie energetyki odnawialnej ma umożliwić Hiszpanom zredukowanie emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 o 90%. Hiszpania zobowiązała się jednocześnie zakończyć wszelkie dotacje do paliw kopalnych i zakazać wszelkich nowych poszukiwań oraz szczelinowania ropy naftowej i gazu.

Ponadto nowy cel hiszpańskich władz to przejście na w pełni bezemisyjny transport do roku 2050, przy czym do 2040 r. zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a wcześniej, już w roku 2023 wszystkie miasta z liczbą mieszkańców ponad 50 tys. muszą wyznaczyć niskoemisyjne strefy ruchu.

Strategia hiszpańskiego rządu zakłada ponadto wprowadzenie obowiązku uruchomienia punktów ładowania pojazdów elektrycznych wszędzie tam, gdzie sprzedawane są konwencjonalne paliwa.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas