Facebook

Oprawa oświetlenia drogowego Lumax Street LED MA

Firma BestService, właściciel marki Lumax konsekwentnie rozwija portfel produktów dedykowanych do zastosowań drogowych. W roku bieżącym wprowadzona została do oferty rodzina lamp Lumax Street LED MA. Główne obszary ich zastosowania to oświetlenie ulic, parków, obszarów przemysłowych i parkingów.

Oświetlenie uliczne, od czasu rewolucji technologicznej związanej z rozwojem technologii półprzewodnikowej LED oraz układów sterowania, przeżywa aktualnie swój renesans. Powodów jest kilka. Regulacje Parlamentu Europejskiego (Dyrektywa z 2005 r. Eup / Enrgy using Products/ i zastępująca ją Dyrektywa z 2009 r. ErP / Energy related Products/) wymogły na producentach oświetlenia wycofanie źródeł wyładowczych (rtęciowych, sodowych, mieszanych /MIX/ i kwarcowych) – w zgodzie z zapisami Protokołu z Kioto. Ponadto gwałtowny rozwój technologii półprzewodnikowej pozwolił na osiągnięcie skuteczności świetlnej chipów LED przekraczającej 150 lm/W (ponad dwukrotnie większa sprawność w porównaniu z tradycyjnymi źródłami MH) czy też uzyskanie tzw. białego światła. Możliwe jest także sterowanie – płynne sterowanie natężeniem światła w zakresie od 1-100% mocy, detekcja ruchu, scenariusze oświetleniowe, itp. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi branży i rozwiązań produktowych

Firma BestService wprowadziła do oferty rodzinę lamp Lumax Street LED MAFirma BestService wprowadziła do oferty rodzinę lamp Lumax Street LED MA

Tabela 1. Parametry techniczne lamp Street MATabela 1. Parametry techniczne lamp Street MA

Budowa lampy Lumax Street MA

Korpus lampy wykonany został z ciśnieniowego odlewu aluminium o wysokiej czystości, pokrytego proszkowo warstwą farby poliestrowej. Wykonanie takie pozwala nie tylko na bardzo wydajne odprowadzenie ciepła od źródła LED, ale także zapewnia ochronę przed korozją oraz odporność na działanie promieni UV (korpus nie płowieje i nie zmienia koloru).
Panel przedni stanowi szyba o wysokiej przejrzystości, którą można łatwo zdemontować rozpinając zaczepy na obudowie. Możliwy jest dzięki temu serwis urządzenia bez konieczności demontażu oprawy ze słupa. Klasa szczelności IP wynosi 65.
Oprawy pasują do otworów montażowych o średnicy od 42 do 66 mm, co pozwala na instalację bez koniczności używania adapterów czy przejściówek.
Główne obszary zastosowania lamp Street MA to oświetlenie ulic, parków, obszarów przemysłowych i parkingów.
Najbardziej istotne parametry techniczne dla grupy lamp Street MA
znajdują się w tabeli 1.

Główne obszary zastosowania lamp Street MA to oświetlenie ulic, parków, obszarów przemysłowych i parkingów.Główne obszary zastosowania lamp Street MA to oświetlenie ulic, parków, obszarów przemysłowych i parkingów

Układ zasilający
Układ zasilający stanowią drivery MeanWell lub Sosen. Zakres pracy zasilacza mieści się w przedziale od 90 V do 264 V, przy współczynniku kompensacji mocy biernej (PF) > 0,95. Na uwagę zasługuje standardowe wyposażenie produktu w układ antyprzepięciowy, w zależności od mocy od 6 do 12 kV. Ponieważ często jakość zasilania sieciowego pozostawia wiele do życzenia, taki układ ten może zaoszczędzić koszty instalacji oraz eksploatacji oprawy.

Korpus lampy wykonany został z ciśnieniowego odlewu aluminium o wysokiej czystości, pokrytego proszkowo warstwą farby poliestrowejKorpus lampy wykonany został z ciśnieniowego odlewu aluminium o wysokiej czystości, pokrytego proszkowo warstwą farby poliestrowej

Układ optyczny
Układ optyczny stanowią Chipy LED SMD CREE, Samsung lub Lumileds z indywidualnymi soczewkami dla każdej diody. Chipy charakteryzują się wysoką trwałością (do 100 000 godzin żywotności) przy sprawności lampy od 115 lm/W do 130 lm/W.

Tabela 2. Temperatury osiągane przez oprawę podczas testówTabela 2. Temperatury osiągane przez oprawę podczas testów

Testy temperaturowe

Temperatura pracy ma zasadnicze znaczenie dla pracy lampy. Jej wzrost powyżej pewnych granicznych wartości (zwykle >85OC) powoduje spadek żywotności produktu o połowę. Sprawność nominalna LED wynosząca 100 tysięcy godzin (dla temperatury pracy otoczenia wynoszącej nie więcej niż 25OC) spada do 75 tysięcy godzin, jeśli temperatura rośnie do 70OC. W tabeli 2 pokazano temperatury, jakie oprawa osiągnęła podczas testów.

Testy pracy opraw w podwyższonej temperaturze otoczenia pokazują, jak konstrukcja radzi sobie z odprowadzeniem ciepła. Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną dla wersji oprawy 100 W (LED Lumileds i driver Sosen), przy temperaturze otoczenia 45oC. Testy pracy opraw w podwyższonej temperaturze otoczenia pokazują, jak konstrukcja radzi sobie z odprowadzeniem ciepła. Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną dla wersji oprawy 100 W (LED Lumileds i driver Sosen), przy temperaturze otoczenia 45OC. 

Wsparcie

Zespół projektantów Lumax może pomóc w dobraniu odpowiedniej konfiguracji systemu dopasowanej do potrzeb konkretnej inwestycji. W tym celu należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta (lumax@lumax.pl). Na życzenie istnieje także możliwość przygotowania audytu oświetleniowego oraz analizy opłacalności inwestycji.

 

Mateusz Janowski
Autor jest dyrektorem ds. rozwoju
w firmie BestService.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas