Facebook

Schneider Electric: megatrendy zrównoważonego rozwoju

Miasta zajmują obecnie 2% powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80% globalnej emisji CO i zużycie 70% energii. Do 2050 roku zapotrzebowanie na energię będzie dwa razy większe. Schneider Electric podczas Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24) w Katowicach zaprezentował trzy megatrendy, które będą napędzać zrównoważony rozwój. To minimalny ślad węglowy, gospodarka okrężna i dostęp do energii.

Pierwszym z nich jest minimalny ślad węglowy. Ekstremalna pogoda, podnoszenie się poziomu mórz, zmniejszanie się powierzchni lodu arktycznego to konsekwencje globalnego ocieplenia. Aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, zarówno państwa, jak i firmy muszą zmniejszyć tzw. ślad węglowy, a więc całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wspierają innowacyjne rozwiązania technologiczne. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się, że do 2020 roku pomożemy naszym klientom zmniejszyć emisję CO o 100 mln ton. Wszystko za pomocą EcoStruxure – platformy i architektury, która dostarcza innowacje na każdym poziomie – od komunikujących się produktów, poprzez automatykę i sterowanie, aż po aplikacje – oznajmia Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric.

Gospodarka okrężna
Kolejnym megatrendem według Schneider Electric jest gospodarka okrężna. Jak wyjaśnia spółka, na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych jest koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie.

– Zgodnie z koncepcją gospodarki okrężnej w Schneider Electric rozwijamy Schneider ecoDesign Way – metodę pozwalającą tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem – dodaje Jacek Łukaszewski.

Dostęp do energii
Trzecim megatrendem zdaniem Schneider Electric będzie dostęp do energii. Rozwiązanie problemu ubóstwa we wszystkich jego formach i wszędzie oraz zapewnienie dostępu do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii dla wszystkich to dwa z celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W tym kontekście świat ma wciąż wiele do zrobienia – w skali globalnej 1,1 mld osób w ogóle nie ma dostępu do prądu. W Polsce tzw. ubóstwo energetyczne, czyli problemy z ogrzewaniem, ciepłą wodą i elektrycznością dotyczy aż 12% mieszkańców.

– W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii należy do katalogu podstawowych praw człowieka, dlatego do 2025 roku zobowiązujemy ułatwić podłączenie do elektryczności 50 mln ludzi w oparciu o rozwiązania o niskiej emisji dwutlenku węgla – deklaruje Jacek Łukaszewski.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas