Facebook

GE przetestuje turbinę wiatrową o mocy 12 MW

Firmy GE Renewable Energy i Future Wind podpisały umowę na instalację pierwszego prototypu turbiny wiatrowej Haliade-X 12 MW. Turbina zostanie zainstalowana na terenie portu w Rotterdamie w Holandii.

Zgodnie z umową prace maja się rozpocząć latem 2019 roku, a testy mają trwać 5 lat. Spółki podpisały tez 15-letnią umowę na pełną obsługę serwisową.

Turbina Heliade-X 12 MW ma produkować średnio o 45% więcej energii niż obecnie dostępne, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67%. Turbina ma być umiejscowiona na wieży wystającej ponad poziom morza na 260 metrów i posiadać łopaty o długości 107 metrów.

Mimo, że turbiny Haliade-X 12 MW docelowo mają być instalowane na morzu, prototyp powstanie na lądzie w celu ułatwienia testów. W początkowym okresie testów GE chce zgromadzić dane potrzebne do certyfikacji turbiny, co ma umożliwić komercjalizację produktu w 2021 roku.

W Rotterdamie rozpoczęły się już przygotowania do instalacji turbiny. Gondola prototypu ma być zmontowana w Saint-Nazaire we Francji. Również we Francji, w Cherbourgu produkowane są łopaty o długości 107 metrów. Sekcje wieży do prototypu powstaną w Sewilli w Hiszpanii.

Budowa prototypu w Rotterdamie jest częścią ogłoszonego przez GE Renewable Energy w marcu ubiegłego roku projektu Haliade-X, którego celem jest zmniejszenie kosztów inwestycji w morską energetykę wiatrowej. Koszt całego projektu szacowany jest na 400 mln USD.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas