Facebook

W Kazachstanie powstała farma PV o mocy 100 MW

W Kazachstanie powstała ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW. Jej budowa zajęła jedynie pół roku mimo, że prace były prowadzone często w ekstremalnych warunkach, przy temperaturach spadających do -25oC.

Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstała w pobliżu miasta Saran, w regionie Karagandy, na terenie około 160 hektarów. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej to 140 GWh. Zainstalowano w sumie ponad 306 tys. modułów fotowoltaicznych, które obsługuje 40 falowników, a energia jest oddawana do sieci 110 kV.

Całkowity koszt projektu zrealizowanego przez niemieckiego dewelopera Goldbeck Solar oszacowano na 103,5 mln dolarów. Inwestycję kredytami wsparły Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Azjatycki Bank Rozwoju. Wiadomo, że pierwsza z tych instytucji przyznała na ten cel pożyczkę w wysokości 73,4 mln dol.

Budowa ogromnych farm fotowoltaicznych ma przybliżyć Kazachstan do realizacji wyznaczonego przez rząd celu 50-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2050.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas