Facebook

Energa buduje magazyn energii o pojemności 27 MWh

Rozpoczęto budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Hybrydowy magazyn powstaje we współpracy Grupy Energa, Hitachi oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu Farmy Wiatrowej Bystra.

W Bystrej koło Pruszcza Gdańskiego, gdzie znajduje się Farma Wiatrowa Bystra eksploatowana przez spółkę Energa Wytwarzanie, przekazano wykonawcy plac pod budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej. Inwestycja realizowana przez Energę jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która finansuje japońską technologię. Polsko-japońskie przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland”, którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Uruchomienie magazynu przewidziano na drugą połowę tego roku.

Inwestycja jest efektem współpracy zawartej w 2017 roku umowa między Grupą Energa (spółkami Energa Wytwarzanie oraz Energa Operator), Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Hitachi (Hitachi Ltd. i Hitachi Chemical.) na realizację Projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland”. Jest to inteligentny system zarządzania siecią, pozwalający na poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej. Magazyn w Bystrej będzie pierwszym w Polsce hybrydowym bateryjnym magazynem energii elektrycznej. Inwestycja ta stanowi element prototypowego systemu optymalizującego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych (m.in. poprzez optymalizację zarządzania generacją wiatrową). Celowi temu służyć ma zastosowanie systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme).

Jest to pierwsza tak duża i nowoczesna inwestycja tego typu w kraju. Grupa Energa ma już pewne doświadczenia w obszarze magazynowania energii. Spółka Energa Operator zbudowała w 2016 roku w okolicach Pucka magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Budowany magazyn hybrydowy w Bystrej będzie miał 18 razy większą pojemność.

W październiku 2018 roku spółka Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynowego o powierzchni 1,2 tys. m2. W listopadzie podpisano umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – Przedsiębiorstwem Budowlanym PBI Niewczas, Patoka. Zakończenie budowy hali przewidziane jest na drugi kwartał 2019 roku. Magazyn hybrydowy będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo moc magazynu ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu energii i systemu SPS w celu poprawy bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem wydajności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas