Facebook

Fraunhofer: testy łopat wiatraków w rozmiarze XXL

Niemiecki instytut Fraunhofer IWES uruchomi centrum, w którym będzie testować łopaty wiatraków kolejnej generacji. Działający na nim producenci zapowiadają wdrożenie nowych turbin o mocach przekraczających 10 MW.

Fraunhofer IWES otrzymał grant od niemieckiego rządu oraz władz Bremy w łącznej wysokości 12 mln euro w celu przygotowania infrastruktury do testów łopat elektrowni wiatrowych, które będą wykorzystywane w wiatrakach wdrażanych do produkcji w kolejnych latach. Zapotrzebowanie na nowe, dłuższe łopaty elektrowni wiatrowych wynika głównie z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Producenci wiatraków zapowiadają wdrożenie do produkcji wielkich turbin, przeznaczonych do pracy na morzu, o jednostkowych mocach 10 MW i wyższych.

Fraunhofer IWES ma w tym celu uruchomić do roku 2021 nowe centrum testowe w Bremerhaven, czyli w centrum niemieckiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Niemiecki instytut zapewnia, że posiada już opracowane metody pozwalające na badanie łopat wiatraków w rozmiarach – jak określa to Fraunhofer – „XXL”, sięgających 115 metrów.

W nowej turbinie wiatrowej, przeznaczonej do pracy na morzu, o jednostkowej mocy 10 MW, której wdrożenie na rynek zapowiada MHI Vestas, mają zostać zastosowane łopaty o długości 80 metrów. W turbinie o takiej samej mocy, którą chce dostarczyć na rynek Siemens Gamesa, będą wykorzystywane łopaty o długości 97 m. Ich produkcja ma się rozpocząć w niemieckim Cuxhaven, w największej na świecie fabryce łopat instalowanych w morskich wiatrakach – w odległości około 40 kilometrów od centrum badawczego Fraunhofer IWES w Bremerhaven. Z kolei nowa elektrownia wiatrowa o mocy 12 MW, którą ma wdrożyć do produkcji amerykański GE, ma posiadać łopaty o długości 107 metrów. Za ich produkcję ma odpowiadać przejęty przez GE, wywodzący się z Danii producent LM Wind Power.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas