Facebook

Fortum odzyskuje 80% zużytej baterii e-aut

Fortum opracował metodę odzysku aż 80% surowców ze zużytych baterii samochodów elektrycznych. To zdecydowanie więcej, niż obecnie wykorzystywane technologie umożliwiające recykling akumulatorów na poziomie 50%.

Hydrometalurgiczny proces recyklingu baterii samochodowych, stosowany przez Fortum, pozwala odzyskać z akumulatora kobalt, mangan, nikiel i lit i dostarczyć je producentom baterii do ponownego wykorzystania w produkcji nowych ogniw. Przed rozpoczęciem tego procesu fiński koncern przygotowuje baterię do obróbki mechanicznej, usuwając z nich plastik, aluminium i miedź, które poddawane są następnie oddzielnemu recyklingowi. Fortum prowadzi także pilotażowy program, w którym baterie samochodowe nienadające się już do wykorzystania w samochodach elektrycznych, używane są w stacjonarnych urządzeniach magazynujących energię.

Dzięki nowej technologii, Fortum odzyskuje metale i zmniejsza zapotrzebowanie na wydobycie kobaltu i niklu potrzebnych do produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. To o tyle istotne, że jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w 2030 roku po drogach na całym świecie będzie jeździło nawet 125 mln elektrycznych samochodów. Dynamiczny rozwój elektromobilności oznacza jednoznacznie duży wzrost popytu na surowce wykorzystywane w bateriach e-aut.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas