Facebook

Fortum będzie produkować w Częstochowie paliwo RDF

Fortum rozpoczyna prace nad uruchomieniem w Częstochowie wytwórni paliwa alternatywnego RDF. Będzie ono wytwarzane z odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania czy odzysku (przetworzenia) i w innym przypadku musiałyby trafić na składowiska.

Dzięki spalaniu RDF i wykorzystaniu tego paliwa w elektrociepłowniach odzyskujemy energię z odpadów i tym samym zmniejszamy wolumen tego, co musiałoby się znaleźć na składowiskach – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Wytwórnia w Częstochowie będzie produkować paliwo przede wszystkim na potrzeby uruchomionej w zeszłym roku w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum, która jest opalana nie tylko węglem, ale również właśnie RDF.

– EC Zabrze to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie. Idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na składowiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu – dodaje Piotr Górnik.

Na własnej instalacji do produkcji RDF skorzysta nie tylko Fortum, które będzie mogło częściowo uniezależnić się od sytuacji na rynku tego typu paliw, ale także mieszkańcy Częstochowy. Surowiec potrzebny do wytworzenia RDF będzie pozyskiwany lokalnie, ograniczając problem zagospodarowania frakcji energetycznej (pozostałości po sortowaniu) i zmniejszając tym samym ilość odpadów na częstochowskim składowisku. Dodatkowo w instalacji do produkcji paliwa RDF prowadzony będzie odzysk metali żelaznych i nieżelaznych oraz frakcji mineralnych, które następnie trafią do ponownego wykorzystania.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas