Facebook

Wrocławska Elektrownia Słoneczna lepiej od prognoz

Wrocławska Elektrownia Słoneczna w pierwszym roku działalności wyprodukowała więcej energii niż zakładano w prognozach. Większa była także redukcja emisji CO2.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe jest właścicielem największej w Polsce miejskiej, rozproszonej elektrowni fotowoltaicznej. Instalacja złożona z 2771 paneli PV o mocy 0,74 MW znajduje się na dachach 35 wieżowców i zajmuje pół hektara powierzchni. Spółdzielnia właśnie podsumowała pierwszy rok funkcjonowania elektrowni – wyniki są lepsze od wcześniejszych założeń. Prognozy zakładały, że w ciągu 12 miesięcy uda się wyprodukować 700 tys. kWh zielonej energii. Ostatecznie wytworzono 760 kWh. Większa od pierwotnych założeń była także redukcja emisji C02. Udało się bowiem ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 600 ton w skali roku wobec zakładanych 557 ton.

– Udało nam się pozyskać zaskakująco dużo czystej energii w pierwszym roku działania naszej elektrowni. Bilans ekonomiczny też jest zadowalający, dlatego na pewno na tym nie poprzestaniemy. Planujemy rozbudowę elektrowni i kolejne projekty ekologiczne. Chcemy m.in. pilotażowo w czterech budynkach uruchomić pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody – oznajmia Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Pozyskiwana ze słońca energia zasila części wspólne budynków spółdzielni: windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie. Budowa elektrowni została w całości sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Spółdzielnia w ramach programu Prosument otrzymała 1,7 mln zł dotacji i 2,5mln zł pożyczki. Spłata rocznych rat preferencyjnej pożyczki odbywa się z oszczędności uzyskanych ze zmniejszenia rachunków za energię elektryczną o koszty wyprodukowanej energii z własnych paneli PV.

– Sukcesywnie, po zakończeniu spłat pożyczek dla poszczególnych budynków (pierwsza nastąpi już za sześć lat) opłaty dla mieszkańców za prąd do części wspólnych obniżą się średnio o około 75%. Najważniejsze, że już dziś, w związku z produkcją własnej energii, mieszkańcy nie odczują wzrostu cen energii elektrycznej – podkreśla Mirosław Lach, jeden z pomysłodawców Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, poprzedni przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas