Facebook

SGRE uruchamia innowacyjny magazyn energii

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) jako pierwszy na świecie rozpoczął eksploatację systemu magazynowania energii elektrycznej i cieplnej (ETES). Ta technika magazynowania umożliwia przechowywanie dużych ilości energii w ekonomiczny sposób, a tym samym pozwala na oddzielenie wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej.

Magazyn ciepła, który został uroczyście otwarty w Hamburgu-Altenwerder, zawiera około 1 tys. ton skał wulkanicznych, które są nośnikiem energii. Jest zasilany energią elektryczną przekształconą w gorące powietrze za pomocą grzałki oporowej i dmuchawy, która podgrzewa skałę do temperatury 750oC. W przypadku szczytów zapotrzebowania, ETES wykorzystuje turbinę parową do reelektryfikacji zmagazynowanej energii. W ten sposób zakład pilotażowy może przechowywać do 130 MWh energii cieplnej przez tydzień. Ponadto pojemność magazynowa systemu pozostaje niezmienna przez cały cykl ładowania.

 

Celem instalacji pilotażowej jest ewidencja systemowego magazynowania ciepła w sieci oraz szeroko zakrojone przetestowanie magazynowania ciepła. W ramach kolejnych działań Siemens Gamesa planuje wykorzystanie swojej technologii magazynowania w komercyjnych projektach oraz zwiększenie pojemności i mocy magazynowej. Celem w najbliższej przyszłości jest magazynowanie energii w zakresie kilku gigawatogodzin – czyli ilości energii zużywanej w ciągu doby przez około 50 tys. gospodarstw domowych.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas