Facebook

Nowoczesna farma PV powstała na Ukrainie

Litewski producent paneli fotowoltaicznych Solitek oddał do użytku w Wilnohirsku, w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie farmę PV o mocy 2 MW. Powstała ona na terenie sześciu hektarów, na poprzemysłowych gruntach w pobliżu fabryki szkła.

Litewska firma wskazuje na połączenie w inwestycji zrealizowanej na Ukrainie trzech innowacyjnych technologii, które dotąd nie były szerzej stosowane na europejskim rynku fotowoltaicznym.
Pierwsza to technologia dostarczonych przez Solitek dwustronnych modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, które mają funkcjonować z powodzeniem przynajmniej przez 30 lat.
Druga to jednostronne systemy nadążne dostosowane do wykorzystania w instalacjach złożonych z dwustronnych modułów PV. Na inwestycję składa się 220 jednoosiowych, horyzontalnych trackerów, które będą przesuwać panele wraz z ruchem słońca, aby miały zawsze najkorzystniejsze ustawienie względem padających promieni. Każdy tracker utrzymuje 30 dwustronnych modułów PV wyprodukowanych w fabryce Solitek w Wilnie. Panele fotowoltaiczne są obsługiwane w sumie przez 11 falowników marki ABB, każdy o mocy 175 kW.

Trzecie nowatorskie rozwiązanie, służące zwiększeniu uzysków energii z tylnej strony dwustronnych modułów, to podłoże mające charakteryzować się wyjątkowo wysokim współczynnikiem odbicia światła, dzięki zastosowaniu tkaniny zawierającej warstwę polipropylenową, która ma zwiększać 6-krotnie tzw. efekt albedo, w porównaniu do tradycyjnego podłoża farm PV.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas