Facebook

Szkoła w Łaziskach Górnych ze sprzętem od Taurona

Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych otrzymał od Tauron Polska Energia laboratorium. Dzięki nowej pracowni uczniowie poszerzą swoją praktyczną wiedzę z zakresu inteligentnych domów i automatyki przemysłowej.

Wyposażenie laboratorium stanowią dwa kompletne zestawy. Pierwszy z nich składa się z dwóch modułów to zestaw do nauki instalacji i eksploatacji inteligentnych domów. Bezprzewodowa automatyka domowa oraz smart domofon pozwalają na swobodne sterowanie za pomocą smartfona czy tabletu.
Drugi zestaw to stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową. Zestaw ten pozwala na odtworzenie wielu scenariuszy umożliwiając sterowanie za pomocą sterowników PLC i regulatora przemysłowego procesami przemysłowymi.
Regulacja temperatury regulatorem przemysłowym, regulacja poziomu lub przepływu cieczy sterownikiem PLC daje pełny obraz wielu procesów przemysłowych, w tym tych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

– Nowa pracownia wzbogaciła bazę dydaktyczną naszej szkoły w zakresie kształcenia zawodowego. Umożliwia ona nauczycielom doskonalenie procesu dydaktycznego w kierunkach: technik energetyk i technik elektryk. Nasi uczniowie będą mieli możliwość uczenia się nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Uczniowie ZSEiU uzyskują świetne wyniki w egzaminach zawodowych, możemy pochwalić się 100-porcentową zdawalnością egzaminów techników elektryków. Dzięki nowemu laboratorium absolwenci naszej szkoły będą bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle, a szczególnie w sektorze energetycznym. Z pewnością wzrośnie ich atrakcyjność na rynku pracy i być może zasilą szeregi pracowników firmy Tauron – mówi Anna Jadasz dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych.

Dzięki laboratorium uczniowie nauczą się projektować systemy automatyki domowej, a odtworzenie procesu technologicznego w środowisku laboratoryjnym pozwala na lepsze jego zrozumienie.

Wyposażenie pracowni to część programu społecznego „Laboratoria Taurona”, w ramach którego firma zakłada w klasach patronackich nowoczesne pracownie do nauki przedmiotów technicznych. Celem inicjatywy jest zapewnienie uczniom i nauczycielom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Grupa Tauron posiada już 47 klas patronackich, które przygotowują uczniów do profesji związanych z energetyką i górnictwem. Najzdolniejsi uczniowie mają zapewnione stypendia oraz gwarancję zatrudnienia w grupie.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas