Facebook

Fortum zwiększy zaangażowanie w Uniper

Koncern Fortum zapowiedział zakup większościowego pakietu akcji niemieckiej grupy energetycznej Uniper. Jak uzasadnia fiński koncern ma to na celu poprawę stabilności i przyspieszenia realizacji strategii grupy.

Fortum podpisało 8 października 2019 r. umowy z funduszami Elliott i Knight Vinke na zakup ponad 20,5% akcji Uniper za około 2,3 mld euro, w efekcie czego Fortum będzie miało ponad 70,5 – procentowy udział w akcjonariacie, a całkowita wartość inwestycji w Uniper wyniesie około 6,2 mld euro. Zamknięcie transakcji wymaga uzyskania zezwoleń od właściwych organów w Rosji i Stanach Zjednoczonych.

Transformacja sektora energetycznego wymagać będzie znacznych inwestycji w najbliższych dekadach – nie tylko w OZE, ale też w gaz, magazynowanie energii i inne elastyczne rozwiązania, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo dostaw, a także działać na rzecz dekarbonizacji przemysłu, transportu i ciepłownictwa. Uważamy, że kompetencje obu firm w tym zakresie będą się idealnie uzupełniać – podkreśla Pekka Lundmark, prezes Fortum.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas