Facebook

Moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 1 GW

Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na 1 października łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła ponad 1 GW – 1007,2 MW. Oznacza to wzrost o około 158 % rok do roku i o 7,1% miesiąc do miesiąca. Od początku bieżącego roku nastąpiło podwojenie mocy z zainstalowanych instalacji PV.

Zamykanie projektów inwestycyjnych przed końcem roku będzie sprzyjać nieco szybszemu od dotychczasowego (blisko 2 MW dziennie, około 60 MW miesięcznie) tempu przyrostu nowych mocy w tej technologii wytwarzania. Na koniec bieżącego roku oczekuje się nawet ponad 1,3 GW łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Będzie to potencjał większy niż zainstalowany w hydroenergetyce (przy uwzględnieniu faktu, że energetyka wodna posiada wyższy potencjał wytwórczy).

Ocenia się, że około 62% mocy zainstalowanej w fotowoltaice przypada na mikroinstalacje (o mocy do 50 kW), które w decydowanej większości mogą być utożsamiane z instalacjami prosumenckimi. Ich łączna moc na koniec bieżącego roku może przekroczyć 800 MW.

Dane PSE są zbieżne z prezentowanymi przez poszczególnych operatorów systemu dystrybucyjnego. W pierwszym półroczu Tauron przyłączył do sieci 8 652 mikroinstalacje o łącznej mocy około 110 MW, PGE około 20 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 126 MW, a innogy – 290 mikroinstalacji o mocy około 1,94 MW. Oznacza to podwojenie przez nich już w pierwszym półroczu łącznej mocy zainstalowanej w 2018 roku.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas