Facebook

Beghelli zmodernizowało oświetlenie parkingu w Silesia City Center

Firma Beghelli zmodernizowała oświetlenie konwencjonalne na podziemnym parkingu katowickiej galerii handlowej – Silesia City Center. Obecnie przestrzeń w tym miejscu oświetlają energooszczędne oprawy LED, dzięki czemu zużycie energii spadnie o 60%. Włoski producent poza dostarczeniem dedykowanych rozwiązań opracował również projekt całej instalacji.

Podstawową funkcją oświetlenia na parkingu jest bezpieczeństwo i dobra widoczność, umożliwiająca komfortowe parkowanie. Specjalne wersje opraw LED od Beghelli zamontowane na parkingu Silesia City Center zostały zaprojektowane tak, aby dostosować się do specyficznych warunków podziemnych, które wymagają intensywnego oświetlenia na dużym obszarze, przy jednocześnie niskiej wysokości montażu. Istotne było także zastosowanie takich produktów, które przyczynią się do zoptymalizowania kosztów użytkowania na tak wielkopowierzchniowej przestrzeni.

Na parkingu zostały wykorzystane inteligentne systemy zarządzające oświetleniemNa parkingu zostały wykorzystane inteligentne systemy zarządzające oświetleniem

W Silesia City Center ruch na parkingu podziemnym trwa prawie całą dobę. Głównym celem naszych projektantów i działu technicznego było nie tylko dostarczenie produktów zgodnych z przepisami, ale przede wszystkim efektywnych energetycznie, które wykorzystują maksymalną moc przy zużyciu minimalnej ilość energii. Było to możliwe dzięki oprawom z dedykowanym rozsyłem parkingowym, który pozwolił ograniczyć wykorzystaną energię aż o 50%. Ponadto wydajna technologia LED umożliwiła zredukowanie liczby urządzeń koniecznych do prawidłowego oświetlenia przestrzeni. Przed modernizacją było ponad 1 990 opraw konwencjonalnych, świetlówkowych. Autorski projekt Beghelli oraz zastosowane oprawy pozwoliły ograniczyć ich liczbę do 977 sztuk wykorzystanych na 16,4 tys. m². Dzięki temu jedno urządzenie LED oświetla aż sześć miejsc parkingowych z zachowaniem odpowiednich natężeń, zastępując tym samym zaprojektowane wcześniej, w dużo większej ilości oprawy hermetyczne LED. W ten sposób pobór mocy został obniżony o 5,72 W na m² (z 6,8 do 1,08 W/m²) – podkreśla Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

Montaż energooszczędnych opraw LED to jedynie połowa sukcesu. Chociaż ich żywotność jest znacznie większa niż tradycyjnego oświetlenia, to pełną efektywność energetyczną można uzyskać, stosując kompatybilne systemy automatyki.

Energooszczędna i innowacyjna technologia LED firmy BeghelliEnergooszczędna i innowacyjna technologia LED firmy Beghelli

Integracja z innymi systemami zarządzającymi

Nowe, energooszczędne oświetlenie na parkingu podziemnym w Silesia City Center dzięki specjalistycznym zasilaczom może zostać zintegrowane z pozostałymi systemami zarządzającymi, zastosowanymi w galerii handlowej.

W przypadku Silesia City Center jednym z wymogów inwestora było zastosowanie inteligentnych rozwiązań, które zapewnią oczekiwaną optymalizację energii elektrycznej. Dlatego nasi inżynierowie zdecydowali o wykorzystaniu w niektórych oprawach funkcji AutoDimm. Zadaniem tej nowoczesnej technologii jest utrzymywanie zadanego poziomu natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie, zależnie od ilości docierającego światła naturalnego. Efektem jest automatyczna kalibracja opraw i zwiększanie lub zmniejszanie emitowanego strumienia wydobywającego się z oprawy w zależności od dopływu światła słonecznego. Ponadto w każdej z opraw zamontowano moduł komunikacji radiowej, który w kolejnych etapach inwestycji będzie można sparować z systemem BMS Silesi, a także AutoTrakiem, do zadań którego należy ściemnianie opraw znajdujących się w strefach zajętych oraz rozjaśnianie przestrzeni z wolnymi miejscami parkingowymi – wyjaśnia Michał Jastrzębski.

Odpowiednie oświetlenie zapewnia bezpieczeństwoOdpowiednie oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo

Z racji całodobowej pracy opraw na parkingach podziemnych w urządzeniach zostały zamontowane również czujniki ruchu, które wraz zastosowaną technologią wygenerują oszczędności energii elektrycznej na poziomie 60%.

Garaże podziemne to specyficzne miejsca, które wymagają szczególnego dostosowania instalacji oświetlenia. Zastosowanie nieodpowiednich opraw na tak dużej, jednak często niskiej przestrzeni może nie tylko generować duże koszty, ale także wpływać na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas