Facebook

9 autobusów elektrycznych trafi do Radomia

Kolejnych 9 autobusów o napędzie elektrycznym pojawi się w Radomiu w 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji otrzyma na ich zakup unijne dofinansowanie w wysokości 19 mln zł. Projekt uzyskał pozytywną ocenę Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Znalazł się na opublikowanej w piątek liście obok 12 innych przedsięwzięć, których celem jest rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Wartość projektu to prawie 28 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 19,2 mln zł. Oprócz nowych autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji kupi także 5 mobilnych stacji ładowania, które zostaną umieszczone na terenie zajezdni MPK oraz jedną stację szybkiego ładowania.

Ogłoszenie przetargów jest planowane na I kw. 2020 r., a dostawa autobusów – na IV kw. 2021 r. Zakupione w ramach projektu pojazdy elektryczne zastąpią najstarsze autobusy spalinowe z rocznika 2002. Będą wykorzystywane do obsługi miejskiej linii nr 3, która zostanie całkowicie zelektryfikowana.

Radom jest obecnie w trakcie realizacji projektu „Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie miasta Radomia oraz powiatu radomskiego”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WM 2014-2020. Również w ramach tego przedsięwzięcia zostanie kupionych 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania. Przetarg na ich dostawę wygrała firma Solaris Bus & Coach. Zamówienie ma być zrealizowane do połowy 2020 r. Jego koszt to prawie 32 mln zł.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas