Facebook

Wielki magazyn energii Tesli szybko się zwraca

Największy na świecie bateryjny magazyn energii Hornsdale Power Reserve, o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh został zainstalowany w stanie Południowa Australia pod koniec 2017 roku. Jego budowa kosztowała 66 mln dolarów australijskich. W pierwszym roku funkcjonowania wygenerował on oszczędności dla odbiorców energii wynoszące ponad 50 mln dolarów. Deweloper projektu Neoen podjął decyzję o dostawieniu kolejnych baterii.

Inwestycja miała związek z problemami z lokalna siecią, które skutkowały m.in. mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi. Uruchomienie ogromnej instalacji od momentu zdobycia zamówienia zajęło amerykańskiej Tesli 100 dni. Inwestorem był francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Neoen.

W miejscu, w którym powstał magazyn energii, znajduje się postawiona przez Neoen duża farma wiatrowa. Baterie pomagają w utrzymaniu odpowiednich parametrów sieci, niwelując wahania eksportu energii produkowanej przez wiatraki.

Mimo, że w ramach Hornsdale Power Reserve do świadczenia usług sieciowych wydzielono tylko 30% całego potencjału, po ich uruchomieniu koszty usług regulacyjnych w systemie energetycznym stanu Południowa Australia spadły po kilku miesiącach od uruchomienia o 90%. Instalacja przejęła ponad połowę lokalnego rynku FCAS (Frequency Control and Ancillary Services), w ramach którego dotychczas wykorzystywane były jedynie tradycyjne elektrownie na paliwa kopalne, dające systemowi backup na wypadek braku niezbędnych mocy, ale dużo gorzej nadające się choćby do szybkiego regulowania częstotliwości sieci. Po sukcesie projektu Hornsdale Tesla pozyskała kolejne zamówienia na dostawę dużych, bateryjnych magazynów energii do Australii.

Firma Neoen poinformowała o planie rozbudowy mocy i pojemności baterii o około 50%. Baterie o mocy 50 MW i pojemności 64,5 MWh dostarczy ponownie Tesla. Neoen zwraca uwagę, że po rozbudowie wielki magazyn energii zapewni dodatkową inercję dla lokalnego systemu energetycznego, którą do tej pory mogły oferować tylko synchroniczne generatory – elektrownie węglowe czy gazowe – co w przypadku awarii da operatorowi sieci więcej czasu na podjęcie działań zapobiegawczych. Rozbudowa bateryjnego magazynu energii Hornsdale ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

Jednocześnie Neoen potwierdził w komunikacie, że tylko w ciągu pierwszego roku magazyn energii dał oszczędności dla lokalnego systemu energetycznego i odbiorców energii oszacowane na 50 mln dolarów australijskich, czyli około 131 mln zł.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas