Facebook

Ekoenergetyka-Polska wygrywa przetarg w Monachium

Ekoenergetyka-Polska wygrała przetarg, w ramach którego dla monachijskiego operatora sieci elektrycznej Stadtwerke München SWM stworzy nowoczesną infrastrukturę dla autobusów elektrycznych. Zamówienie obejmuje m.in. dostawę 56 chłodzonych cieczą stacji ładowania.

Niemiecki operator transportu publicznego buduje zupełnie nową zajezdnię autobusową München–Moosach, która będzie zarządzała około 200 autobusami elektrycznymi. Nowoczesny kompleks budynków, o nazwie Hybrid-M, będzie się składał m.in. z podziemnej hali zajezdni ze stanowiskami do ładowania oraz pomieszczeń biurowych na wyższych kondygnacjach. Ekoenergetyka zainstaluje tam 56 stacji ładowania o mocy 150 kW każda. Energoelektronika będzie chłodzona cieczą, a ciepło odpadowe wygenerowane przez urządzenia zostanie pozyskane jako jedno ze źródeł ogrzewających budynek. Jak podkreśla zielonogórski producent, to jedyne takie rozwiązanie w skali Europy.

W zajezdni Ekoenergetyka rozprowadzi 200A złącza CCS Combo 2. Aby rozpocząć ładowanie autobusu, kierowca użyje interfejsu do wyboru konkretnego stanowiska do ładowania. Złącze będzie podawane automatycznie z sufitowego zwijaka, bezpośrednio na miejsce postoju pojazdu.

Do realizacji projektu Ekoenergetyka-Polska wybrała niemieckiego partnera – firmę Wisag Elektrotechnik Bayern. Będzie ona odpowiedzialna za część elektryczną przedsięwzięcia – dostawę i instalację przewodów oraz budowę stacji transformatorowej. Spółki współpracowały już przy realizacji projektu dla VHH Hamburg. Prace rozpoczną się w kwietniu 2020 Roku, a uruchomienie całej infrastruktury nastąpi do stycznia 2021 roku.

– To kolejny, bardzo duży projekt w Niemczech. Stacje ładowania nie tylko będą zaopatrywać w moc autobusy elektryczne, ale również staną się alternatywnym źródłem ogrzewania kompleksu Hybrid-M, co jest innowacyjnym rozwiązaniem, nawet w skali światowej. Cieszymy się, że coraz więcej operatorów podchodzi kompleksowo do elektryfikacji flot pojazdów, tworząc od podstaw infrastrukturę przystosowaną do obsługi autobusów elektrycznych – oznajmia Maciej Wojeński, wiceprezes spółki Ekoenergetyka-Polska.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas