Facebook

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw nie myśli o robotyzacji

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) przeprowadził badanie, z którego wynika, że ponad połowa przedsiębiorców nie zastanawia się nad robotyzacją produkcji, 26% zdecydowanie twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, 15% dopiero zaczyna myśleć o zastosowaniu robotów, a 7% uważa, że jest to rozwiązanie zbyt drogie. 

Wyniki badania ankietowego IPAG pokazują jednoznacznie, że polscy przedsiębiorcy nie znają korzyści wynikających z robotyzacji, dlatego nie biorą jej pod uwagę jako rozwiązania, które może pomóc w rozwoju działalności. Taka postawa może kosztować polskie firmy utratę konkurencyjności.

Badanie ankietowe IPAG pokazuje jednocześnie, że wszelkie wątpliwości przedsiębiorców znikają wraz z pojawieniem się pierwszych korzyści ekonomicznych z robotyzacji (do najważniejszych należy zaliczyć wzrost jakości wyrobów, wzrost elastyczności linii produkcyjnych i spadek kosztów produkcji). Blisko 90% przedsiębiorstw posiadających roboty przemysłowe planuje zakup kolejnych, bądź zastanawia się nad podjęciem takiej decyzji.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), w 2018 roku zanotowano rekordowy, bo aż 40-procentowy wzrost instalacji nowych robotów przemysłowych w Polsce (2 651 egzemplarzy). Jak prognozuje IFR, aktualna kondycja ekonomiczna naszego kraju (wzrost PKB o 4% w 2019 roku) stwarza możliwości dla intensywnego rozwoju automatyzacji, w tym robotyzacji. Jeśli uda się zachować stabilny wzrost gospodarczy, liczba instalacji robotów przemysłowych w naszym kraju (obecnie jest ich ponad 13,6 tys. sztuk) do 2022 roku może rosnąć rocznie o 15 do 20%.

IFR przewiduje, że na całym świecie do końca 2019 roku będzie działać ponad 2,7 mln robotów przemysłowych (wzrost o 13% względem 2018 roku). Do 2022 roku globalnie liczba maszyn w przemyśle osiągnie już poziom 3,9 mln, co oznacza utrzymanie średniorocznego wzrostu na poziomie 13% w latach 2020-2022.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas