Facebook

ARP przejmie od Rafako oddział produkujący e-busy

Rafako podpisało z Agencją Rozwoju Przemysłu porozumienie o współpracy. Raciborska spółka planuje sprzedaż na rzecz ARP, po uprzednim wydzieleniu, oddziału w Solcu Kujawskim, który będzie się zajmował produkcją oraz sprzedażą pojazdów elektrycznych.

Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy między stronami oraz rozpoczęcie rozmów w zakresie uzyskania przez ARP i Rafako biznes planu oraz wyceny.

– Dokumenty te będą wykorzystane w ramach planowanej transakcji, polegającej na sprzedaży przez emitenta na rzecz ARP, po uprzednim wydzieleniu, zorganizowanej części przedsiębiorstwa (lub sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym spółki celowej Rafako E-Bus) w postaci utworzonego oddziału emitenta w Solcu Kujawskim, który będzie się zajmował produkcją oraz sprzedażą pojazdów o napędzie elektrycznym, jak również usługami projektowymi oraz pracami badawczo-rozwojowymi w tym zakresie – czytamy w komunikacie Rafako.

Rafako przyznało ARP wyłączność w zakresie negocjacji oraz przeprowadzenia transakcji do dnia 30 czerwca 2020 roku.

Prototyp elektrycznego autobusu został zaprezentowany w październiku ubiegłego roku przez konsorcjum Rafako, Rafako E-Bus i ARP, startujące w konkursie NCBiR „Niskoemisyjny transport publiczny”. E-Bus Rafako to pojazd, który został zaprojektowany jako, w zależności od wariantu: miejski, podmiejski lub szkolny autobus elektryczny. Nie jest adaptacją modelu z silnikiem diesla, jak w większości tego typu pojazdów na rynku. To konstrukcja, w której bateria jest zamontowana pod podwoziem. Pozwala to z jednej strony na zachowanie sterowności i komfortu jazdy autobusem, ale także niskiego podwozia, dzięki czemu pojazd jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plany dotyczące elektrobusu Rafako zakładają przygotowanie pojazdów o długości 10, 12 i 18 metrów. Ten pokazany w październiku mierzył 8,5 metra.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas