Facebook

100 mln zł na „Słoneczne Dachy” w Wielkopolsce

W związku z dużym sukcesem programu „Mój Prąd” NFOŚiGW rusza z kolejnym projektem – tym razem dedykowanym budownictwu wielorodzinnemu. O niskooprocentowane pożyczki na instalacje PV o mocy do 50 kW będą mogły ubiegać się wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Pilotaż zostanie przeprowadzony w Wielkopolsce. Pula wsparcia wynosi 100 mln zł.

27 stycznia zainaugurowano projekt „Słoneczne Dachy”. Porozumienie w tej sprawie podpisali: prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.
– NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu. Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt – oznajmia Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW.

Wrocławski projekt przykładem

Wspomniana wyżej instalacja zrealizowana w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe składa się z 2 771 paneli fotowoltaicznych zamontowano na dachach 35 budynków. Zajęły one w sumie powierzchnię 0,5 hektara i mają łączną moc na poziomie 0,74 MW.

Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument z uzyskanej dotacji w wysokości 1,7 mln zł i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł, rozłożonej na 8-9 lat. W skali roku rozproszona elektrownia PV produkuje około 760 MWh czystej energii, która służy przede wszystkim do zasilania części wspólnych budynku.

Fotowoltaika na wielkopolskich blokach

Uruchomienie pilotażu projektu „Słoneczne Dachy” oznacza, że podobne instalacje wkrótce pojawią się na dachach wielorodzinnych budynków w Wielkopolsce.
W nowym programie, którego obsługa spoczywa na barkach poznańskiego Funduszu, będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów – wyjaśnia Jolanta Ratajczak, prezes prezes WFOŚiGW w Poznaniu.

Nabór wniosków w ramach nowego programu wystartuje jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2% w skali roku).

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas