Facebook

Tauron Dystrybucja: 30,4 tys. mikroinstalacji OZE w 2019 roku

Tauron Dystrybucja zanotował kolejny rekordowy rok w liczbie mikroinstalacji przyłączonych do sieci energetycznej. Od początku stycznia do końca grudnia 2019 przyłączył ich 30,4 tys. o łącznej mocy 206 MW. To blisko cztery razy więcej niż w roku poprzednim. W sumie spółka przyłączyła już ponad 47 tys. tego typu instalacji o mocy 309 MW. Zdecydowana większość z nich to mikroelektrownie PV.

Łączna moc wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 MW, z czego 206 MW to moc mikroinstalacji.

– Spodziewamy się, że w 2020 roku do naszej sieci energetycznej może zostać przyłączonych jeszcze więcej mikroinstalacji niż w ubiegłym roku. Tak wygląda dziś rynek. Chcemy skorzystać z tego trendu – oznajmia Filip Grzegorczyk prezes Taurona.

Spośród wszystkich mikroinstalacji przyłączonych w 2019 roku zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Oprócz tego Tauron przyłączył pięć elektrowni wodnych i trzy wiatrowe. Spółka przyłączyła także 64 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których siedem nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to cztery elektrownie wiatrowe, dwie wodne i jedna wykorzystująca biogaz rolniczy. Pozostałą część stanowią elektrownie PV.

Efekt programu „Mój prąd”

Tylko w czwartym kwartale Tauron Dystrybucja przyłączył aż 16 tys. mikroinstalacji o mocy 104 MW. To więcej niż w całych poprzednich dwóch latach razem wziętych. Tak duży wzrost ma związek z programem „Mój prąd”, który dofinansowuje zakup fotowoltaiki. W styczniu ruszył kolejny nabór do programu, ponadto w wielu miejscach funkcjonują możliwości pozyskania środków z regionalnych programów operacyjnych oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W związku z tym można się spodziewać, że w 2020 roku zainteresowanie montażem fotowoltaiki będzie jeszcze większe.

Do tej pory Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci energetycznej odnawialne źródła energii o mocy 1,3 GW, z czego 309 MW to moc mikroinstalacji.

Aktualności

Notowania – GIE

Wyniki GUS

Archiwum

Elektrosystemy

Śledź nas